کودک سان ، محتویات ارزشمندی در ارتباط با حوزه گفتار درمانی کودکان تهیه کرده است.

اگر این اولین محتوا از سری مقالات گفتار درمانی کودکان است که مطالعه می فرمائید، پیشنهاد می کنیم، ابتدا مقاله گفتار درمانی کودکان + تکنیک ها و بازی های گفتار درمانی، را مطالعه فرمائید تا اطلاعات بنیادین در ارتباط با حوزه گفتار درمانی کودکان کسب کنید، زیرا قسمت هایی در این مقاله، بصورت مختصر از مقاله های دیگر جمع بندی شده اند. در انتهای این مطلب، نیز مقالات مرتبط لیست شده اند شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر آن ها را نیز مطالعه بفرمائید.

اگر فردی که دچار اختلالات گفتاری و زبانی است در موقع مناسب برای درمان به متخصص گفتار درمانگر مراجعه کند با بسیاری از مشکلات و آسیب های روحی در بزرگسالی مواجه نخواهد شد، موضوع مهم درمورد اختلالات گفتاری توجه به این نکته است که برای درمان این اختلالات یک بازه ی زمان طلایی وجود دارد، که در این بازه، درمان موثر تر و بهتر جواب خواهد داد.

کودکان تقریبا از یک سالگی شروع به گفتن بعضی کلمات میکنند و تا دوسالگی حتی میتوانند جمله هایی را بسازند. اگر کودک دچار کشگلاتی در گفتار است، بهتر است هرچه سریعتر توسط یک درمانگر ارزیابی شود.

گفتار درمانی میتواند در مراکز درمان یا در منزل خود بیمار با توجه به شرایط و خواست خود بیمار انجام شود. در این مقاله به تعریف اختلالات گفتار درمانی و هزینه خدمات گفتار درمانی در منزل می پردازیم‌. 

تعریف گفتار درمانی

آسیب شناسی گفتار و زبان که به آن گفتار درمانی گفته می‌شود، در واقع رشته ای از علوم توانبخشی محسوب می شود. در این رشته متخصصانی وجود دارند که به بررسی و تشخیص و درمان هرگونه اختلال در گفتار، زبان و حتی بلع افراد از سنین کودک تا بزرگسال می پردازند. عده ای گفتار درمانی را با روانشناسی اشتباه می گیرند در حالیکه بسیار متفاوت هستند. آسیب شناس گفتار و زبان، اصطلاحی است که برای فارغ التحصیلان رشته گفتار درمانی به کار می‌رود.

گفتار با زبان چه تفاوتی دارد؟

در زمان حرف زدن، قسمتی از فرآیند در مغر رخ می دهد (مانند انتخاب نوع کلمات، نحوه جمله بندی و....) این قسمت ذهنی را زبان می گویند.

گفتار بخشی است که باعث تولید صوت و کلمه می شود و به وسیله ریه، حنجره، لب و زبان .... اتفاق می افتد.

خدمات گفتار درمانی شامل چه چیزهایی هستند؟

متخصصان درمانگر به بررسی، تشخیص و درمان هرگونه اختلال در زمینه تکلم، گفتار اشخاص می پردازند. این اختلالات بسیار متنوع هستند و برای درمان هر کدام راهکار متفاوتی وجود دارد.

فواید گفتار درمانی برای کودکان درگیر با تاخیر در صحبت

کودکان معمولاً در سن ۱۲ماهگی کم کم شروع به استفاده از کلمات می کنند و وقتی به سن ۲سالگی رسیدند حتی می توانند جملاتی را نیز بسازند. در سن ۶ سالگی کودکان تقریباً بسیاری از کلمات و جملات جدید را به راحتی می آموزند.

در بین کودکان که با تاخیر در شروع حرف زدن و ساخت جمله مواجه هستند دیده شده با استفاده از خدمات گفتار درمانی به خصوص در سن کم و طلایی آن به راحتی مشکل آنها حل می شود.

به بعضی از اختلالات گفتاری در ادامه اشاره شده است.

مشکل در تلفظ کلمات

اغلب کودکان و حتی بزرگسالانی که نوک زبانی صحبت می کنند، اعتماد به نفس کمی دارند و افراد خجالتی حتی منزوی هستند. درمانگر های متخصص برای هر اختلال صدا و گفتار، تمرین و فعالیت خاصی دارند که با استفاده از آن، اختلال رفع خواهد شد.

اختلال لکنت

در سن ۲تا۶ سالگی، اختلال لکنت و گرفتگی زبان در بسیاری از کودکان بدون دلیل خاصی نسبتا شایع است. اگر این اختلال درمان نشود، تا بزرگسالی نیز همراه او خواهد بود. والدین باید این اختلال را جدی گرفته و فرصت طلایی درمان را از کودک خود دریغ نکنند و با مراجعه به مراکز گفتار درمانی نسبت به رفع آن اقدام کنند.

سکته مغزی و آسیب های ناشی از بیماری های مغزی

متاسفانه سکته مغزی و آسیب های ناشی از آن، باعث اختلال در گفتار افراد مسن می شود. این افراد باید حتما برای درمان به موقع مخصوصا در ۶ ماه اول اقدام کنند. خدمات گفتار درمانی به بهبود آن ها کمک فراوانی می کند.

ناتوانی و ضعف در بلع و غذاخوردن

در کودکان و افراد بزرگسال اختلالات بلع به علت ضعف عملکردی عضلات دهان و گلو اتفاق می افتد. برای رفع این مشکلات حتما باید به متخصص درمان یا آسیب شناس گفتار و درمان مراجعه کرد.

مشکل در شنوایی

بعضی افراد بعد از مراجعه به متخصص شنوایی، متوجه کم شنوایی و یا ناشنوایی خود یا کودک می شوند. متخصص گفتار درمان بعد از تجویز سمعک و یا قرار دادن دستگاه کاشت حلزون برای فرد، به تربیت شنوایی و خدمات گفتار درمانی می پردازد.

اختلال در صوت و صدا

صدا در انسان به وسیله حنجره و تارهای صوتی تولید می شود. گاهی در اثر بیماری های قسمت حنجره و یا ارتعاش نامناسب تارهای صوتی، صدای شخص کیفیت مطلوبی ندارد. از جمله اختلالات صوتی می توان صدای گرفته، صدای خشن و صدای مشابه به صدای مردان و یا زنان نام برد. برای حل این مشکلات، باید به متخصص درمانگر مراجعه کرد. درمان این اختلالات در گفتار درمانی توسط جراحی، دارو و یا صوت درمانی قابل انجام است.

بیماری های نیازمند به گفتار درمانی

بیماران مبتلا به اوتیسم، فلج مغزی، شکاف در قسمت کام و لب، پارکینسون و .... برای حل اختلالات گفتاری نیاز به مراجعه به کلینیک های گفتار درمانی دارند. متخصص درمانگر بسته به اختلال فرد مراجعه کننده، باید با مشاغل مختلفی همچون متخصص مغز و اعصاب، متخصص اطفال، روانشناس، معلم مدرسه و .... ارتباط برقرار کند تا بهترین درمان حاصل شود.

زمان مناسب مراجعه به متخصص درمانگر

بسته به سن فرد و نوع اختلالی که با آن درگیر است، زمان مراجعه برای خدمات گفتار درمانی متفاوت است. اما برای اینکه درمان مشکلات گفتار و زبانی فرد به بهترین شکل و به سرعت اتفاق بیفتد، نباید از زمان طلایی درمان غافل شد. به طور مثال فرد مسنی که در اثر سکته مغزی قدرت تکلم خود را از دست داده بهترین زمان مراجعه برای خدمات گفتار درمانی، ۶ ماه پس از بیماری است. اگر این خدمات سریعتر در اختیار فرد قرار گیرند بهبودی سریعتر اتفاق می افتد.

وظایف گفتار درمان

  • توانایی تشخیص درست اختلال، درمان آن و حتی پیشگیری از مشکلات زبان، بیان، ارتباط و یادگیری در افراد
  • کمک به درمان مشکلات بلع و غذاخوردن فرد
  • تشخیص منشاء مشکلات و اختلالات به وسیله آزمون ها و تست های استاندارد
  • تنظیم درست جلسات گفتار درمانی متناسب با نیاز فرد دارای اختلال
  • استفاده از وسایل و ابزارهای مناسب برای کمک به درمان مخصوصاً در کودکان. وسایلی مانند نی های رنگی، مسواک های موزیکال و....

تحصیلات مرتبط با گفتار درمانی

متخصصان درمانگر زمانی اجازه دارند که مجوز مطب خصوصی بگیرند که در رشته گفتار درمانی در مقطع های کارشناسی، ارشد و دکترا درس خوانده باشند. همچنین باید به مدت ۵سال در کلینیک ها و بیمارستان ها و یا مدارس استثنایی طرح کارورزی انجام داده باشند.

هزینه گفتار درمانی

برای درمان اختلالات گفتاری و زبانی در موسسات گفتار درمانی از ابزارهای متنوعی استفاده می‌ شود. برای تشخیص نوع اختلال، تست ها و آزمون های متنوعی طراحی شده است. این آزمون ها با کمک به تشخیص درست مشکل فرد، باعث کوتاه شدن طول دوره درمان نیز می شوند. حتی ممکن است باعث شوند که طول دوره از چند سال به چند ماه کاهش یابد.

از جمله عواملی که باعث کاهش طول دوره و تعداد جلسات می شوند، می توان توجه و استفاده از زمان طلایی درمان نام برد. در واقع با مراجعه در زمان مناسب به متخصص درمانگر، فرد سریع تر بهبود می یابد.

خوشبختانه ایران رتبه بالایی در خاورمیانه و حتی جهان از نظر خدمات گفتار درمانی دارد. هم اکنون حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ شخص در حال فعالیت بوده و دارای مجوز گفتار درمانی هستند. برای هر جلسه استفاده از خدمات گفتار درمانی باید حدود ۴۴ هزار تومان پرداخت شود. این مبلغ برای میانگین خدمات مختلف تعیین شده است. به طور کلی هزینه هر جلسه بسته به اینکه چند خدمت ارائه شده متفاوت می شود. متاسفانه بیمه های پایه و بیمه های تکمیلی از خدمات گفتار درمانی حمایت نمی کنند و هزینه آن بر دوش خانواده ها است.

هزینه گفتار درمانی در منزل

خدمات گفتار درمانی بسته به مکان برگزاری جلسات، مدت زمان و تعداد جلسات، نوع اختلال متفاوت خواهد بود. برای کاهش هزینه ها، خانواده ها به کلینیک ها و درمانگاه های خصوصی مراجعه می کنند تا هزینه ای کمتر نسبت به ارائه خدمات در منزل یا مطب  خصوصی دریافت کنند. در صورتیکه زمان جلسه طولانی تر شود، قیمت ارائه خدمات نیز متفاوت خواهد شد. بسته به نوع اختلال نیز، قیمت خدمات فرق خواهد داشت. برای درمان اختلالات ساده تر هزینه کمتری گرفته می شود تا مشکلاتی که به درمان های چند گانه نیاز است.

موسسه فرزندان برتر در صفحه مقالات مرتبط با گفتار درمانی کودکان تمام مقالات مرتبط با گفتار درمانی کودکان و اختلالات گفتاری را دسته بندی کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کرده

افزودن دیدگاه جدید

پرسش و پاسخ