درمان تضمینی و فوری شب ادراری کودکان ۵ و ۶ و ۷ ساله

مرکز نورولند
بروزرسانی: می ۲۰۲۱
مدت مطالعه: ۹ دقیقه

مشکل شب ادراری  کودکان ۵ و ۶ و ۷ ساله را می‌توان بیماری چند عاملی و پیچیده دانست که تنها در یک شرایط خاص منجر به وجود چنین شواهدی نمی شود. خوشبختانه محققان و پزشکان برای رهایی کودکان از این اتفاق، تحقیقات گسترده‌ای را انجام داده اند و نقش سه عامل تولید زیاد ادرار، وراثت و ظرفیت کوچک مثانه را پررنگ دانستند البته در مواردی نیز، دیگر شرایط همچون درگیری با بیماری‌های مختلف، عفونت و یا مصرف داروهای خاص ممکن است عامل اصلی عنوان شود. مطالعه این مطلب کمک می کند با شناخت شرایط تاثیرگذار برای بهبودی نیز گام بردارید.

بی اختیاری ادرار معضلی جدی است یا مهارتی موثر؟

با رشد نوزاد همه والدین منتظر لحظه ای هستند که فرزندشان بتواند مهارت کنترل ادرار را کسب کند و طی روز نیز بدون آنکه نیاز به پوشک داشته باشد، به توالت برود اما مطمئناً بسیاری از کودکان نمی توانند این توانمندی را کسب کنند بلکه تا مدتها نیز وقت خواب، تخت خود را خیس می نمایند.

مشکل شب ادراری غیر ارادی در خواب دامنگیر بسیاری از از کودکان است به طوری که قادر نیستند، پر بودن مثانه را تشخیص دهند و معمولاً با خیس کردن ملافه و تخت خواب مواجه می شوند.

بی اختیاری ادرار در شب به دو نوع تقسیم بندی می شود، شب ادراری اولیه معمولاً در سنین پایین رایج است در حالی که نوع ثانویه مرتبط با معضلی است که فرد علیرغم توانمندی خودکنترلی حداقل طی شش ماه، به یک باره با این واقعیت تلخ مواجه می شود.

منظور از شب ادراری کودکان چیست؟

شب ادراری کودکان چندان غیرمعمول نیست که موجب می‌شود، کودک به صورت ناخودآگاه، رختخواب خود را خیس کند و با صحنه رطوبت ملافه از خواب بیدار شود.

معمولاً این اتفاق غیر طبیعی نیست و بسیاری از کودکان در برهه سنی خاصی، تجربه‌های مشابه داشته اند، اغلب ممکن است عامل یا عوامل متفاوت در بروز آن تاثیرگذار باشند.

پزشکان معتقدند ظرفیت مثانه در این گروه نسبت به سایرین کمتر است به طوری که قادر نیستند، حجم اضافه ادرار را نگه دارند و با بی اختیاری کنترل ادرار شبانه مواجه می شوند.

معمولاً پزشکان متخصص، اطلاعاتی را درباره الگوی شب ادراری، الگوی مدفوع، علائم ادرار در طی روز و … کسب می کنند.

همچنین برای تحقیقات عینی، شرایط تشریحی مربوط به کمر و دستگاه تناسلی را نیز مدنظر قرار می دهند. علاوه بر اینکه معاینه فیزیکی نیز صورت می‌گیرد. تست‌های آزمایشگاهی نیز به منظور دستیابی به تاثیر علائم ثانویه مانند دیابت، عفونت و … را نیز مد نظر قرار می دهند.

چه زمانی شب ادراری کودک نگران کننده است؟

در تعریف شب ادراری می بایست چندین مولفه را در نظر گرفت، نخست سن کودک است. زمانی که پس از ۵ سالگی همچنان شواهد این عارضه را نشان دهند، به منزله وجود مشکل جدی است علیرغم آنکه شایع‌ترین اختلال عادت در کودکان نیز محسوب می‌شود و دردسرهایی را نیز به همراه دارد. به جای متهم کردن و یا تنبلی در استفاده از شیوه های کارآمد درمانی باید با شناخت عوامل تاثیرگذار برای کاربرد خدمات درمانی اقدام کرد.

مهارت کنترل ادرار همچون دیگر مهارت ها صحبت کردن، راه رفتن و …. یک شبه به دست نمی‌آید و نیاز است رفته رفته شاهد رشد این توانمندی بود به طوری که تا پایان سال پنجم زندگی کودک می تواند به چنین قابلیتی دست یابد.

اگر چنین اتفاقی رخ ندهد به منزله زنگ خطر هشدار دهنده درگیری با بیماری هایی است که نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

رفتار والدین به عنوان نخستین مراقبان سلامت کودک می‌تواند منجر به بهبودی یا ماندگاری عارضه شود، بنابراین اگر فرزندتان قادر به کنترل خود نیز نیست با سرزنش و تنبیه به روحیه حساس آنان آسیب وارد نکنید که صحبت کردن در فضایی آرام و توضیح شفاف درباره این عارضه می تواند انگیزه کودک برای همراهی را نیز به ارمغان آورد.

تخلیه غیر ضروری مثانه در زمان خواب که به عنوان شب ادراری نیز متداول شده است، معمولاً با افزایش سن کاهش می یابد اما در مواردی که همچنان شواهد بالینی دیده می شوند می توان از درمان های موثر استفاده کرد.

خانواده نقش بسزایی در بازدهی خدمات درمانی دارند بنابراین می بایست با صبوری و حمایت، روند درمان را تصحیح کنند.

شرح بیماری شب ادراری کودکان

برخی مشکل شب ادراری را سندروم بی اختیاری ادرار نیز معرفی می‌کنند که شخص بدون اختیار در زمان خواب، رختخواب خود را خیس میکند، معمولاً در زمان پیش دبستانی و دبستان می تواند تبعاتی را برای کیفیت زندگی به وجود آورد بنابراین برای تشخیص و درمان نیاز به یک روش یکپارچه با کمک چندین متخصص و درمانگر است.

در مواردی علاوه بر عدم کنترل اختیار ادرار، مشکلات عصبی همچون کاهش ضربان قلب، کاهش دمای بدن، تحریک پذیری، دندان قروچه و بی قراری در زمان خواب نیز دیده می‌شود، بنابراین باید تظاهرات بیماری را جدی گرفت و برای کاهش این مشکل بهداشتی اجتماعی، گام برداشت در غیر این صورت، کیفیت زندگی تنزل پیدا می کند و فرایند روز به روز پیچیده تر می شود.

سن حساس برای مشکل شب ادراری کودکان کدام است؟

شب ادراری یا بی اختیاری ادرار شبانه، معمولاً قبل از سن پنج سالگی چندان نگران کننده نیست اما در بعضی از کودکان با مشاهده چندین علامت همزمان نیاز است با پزشک متخصص، مشاوره ای، جهت ارزیابی و معاینه صورت گیرد.

ممکن است تکرر ادرار منجر به بی اختیاری در طی روز نیز شود، بنابراین می تواند بهداشت روان کودک را تحت تأثیر قرار دهد، علاوه بر آن که پیامدهایی برای خانواده نیز به همراه داشته باشد.

زندگی اجتماعی امروز به گونه ای است که ممکن است افراد، روزهای زیادی را مهمان باشند یا در دورهمی ها و تفریحات گروهی شرکت کنند که بی اختیاری ادرار کودک می تواند کیفیت تفریح و سرگرمی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

اگر چه توصیه های عمومی می تواند مثمرثمر باشند اما در برخی از موارد، درمان خود به خودی و یا درمان های خانگی جوابگو نیستند و حتما می بایست با مراجعه به متخصصان اطفال برای خدمات درمانی اقدامات موثری را انجام داد.

افسانه ها و اطلاعات غلط درباره مشکل شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان یکی از مشکلاتی است که از دیرباز بسیاری از خانواده ها با آن مواجه بوده اند. متاسفانه برخی با نداشتن آگاهی، موجب ماندگاری این عارضه نیز می شوند علاوه بر آنکه وجوه مختلف زندگی فرزندشان را با فراز و نشیب‌های متعددی نیز مواجه می کنند.

به یاد داشته باشید خوابیدن عمیق، ارتباطی با مشکل شب ادراری ندارد بنابراین خواب سنگین را دلیل وقوع این اتفاق ندانید. خوشبختانه حال منابع اطلاعاتی موثق سبب شد سطح روشنگری خانواده ها، افزایش یابد اما همچنان افسانه های این چنینی وجود دارد که می تواند زیانبار نیز باشند از جمله:

بسیاری نداشتن سلامت روان کودک را عامل اصلی شب ادراری می دانند و برخی نیز معتقدند، عدم تربیت صحیح منجر به چنین مشکلاتی می‌شود.

در حالی که باید بدانید این چنین نگرشی غلط است و این گروه از کودکان با سایرین تفاوت چندانی ندارند، معمولاً به شکل غیر عمد دچار این مشکل هستند، بنابراین به جای متهم کردن و برچسب زدن به کودک که می‌تواند سلامت روان را نیز تحت تاثیر قرار دهد با افراد صاحب‌نظر مشورت داشته باشید تا با واکاوی از ریشه های این مشکل، برای درمان نیز توصیه های علمی داشته باشند.

پزشکان متخصص مجهز به علم و تجربه هستند و می توانند در این مسیر یار و پشتیبان خانواده ها باشند.

یکی دیگر از افسانه ها و نگرش های غلط درباره شب ادراری، استفاده از پوشک عنوان می‌شود در حالی که تاکنون هیچ مدرکی برای صحت این امر یافت نشده است. آموزش زودرس و تاخیر در یادگیری چنین آموزش هایی، هر دو می توانند به یک اندازه موجب ماندگاری مشکل شب ادراری شوند، بنابراین در زمان درست، فرزندتان را برای به توالت رفتن آموزش دهید. اگرچه مشکل شب بیداری فراتر از این چنین اتفاقاتی است.

تفاوت شب ادراری و خیس شدن تخت در روز کدام است؟

به یاد داشته باشید برای درمان مشکل بی اختیاری ادرار می بایست در نظر گرفت، کودک طی روز، شلوار خود را خیس می‌کند و یا کودک بیش از ۵ سال دارد و همچنان مشکل شب ادراری را نشان می‌دهد بنابراین چنین جزئیاتی می‌توانند مسیر درمان و بازدهی را مشخص کند.

شیوع مشکل شب ادراری چگونه است؟

شب ادراری یکی از شایع ترین مشکلاتی است که می‌تواند گریبانگیر کودکان شود به طوری که آمارها نشان می دهند که بین ۶ تا ۱۰ درصد کودکان ۷ ساله شواهدی از بی اختیاری ادرار شبانه را نشان می دهند.

احتمال درمان خود به خودی این مشکل نیز همواره وجود ندارد بلکه حدود ۱۵ درصد کودکان می توانند این مشکل را بدون استفاده از اقدامات درمانی شکست دهند، بد نیست بدانید در جامعه، تعداد اندکی از کودکان درگیر، علائم را همچنان تا بزرگی سالی نیز نشان خواهند داد.

علت بروز شب ادراری کودکان ۵ و ۶ و ۷ ساله

علت بروز شب ادراری در کودکان ۵ و ۶ و ۷ ساله همواره یکسان نیست اما کسب دانش درباره شرایط تاثیرگذار می‌تواند کمک کند، هر چه سریعتر برای کنترل این عارضه اقدام کرده و شاهد تاثیرگذاری دو چندانی نیز بود.

در برخی از کودکان، ظرفیت کم مثانه عامل خیس شدن رختخواب است. اگر چه عوامل ژنتیکی نیز می توانند احتمال بروز چنین معضلی را چندین برابر افزایش دهند.

همچنین تاثیر عوامل روانشناختی را نیز نباید از یاد برد. برای رمزگشایی بهتر از علت وقوع شب ادراری کودکان، نیاز به داشتن اطلاعات دقیق است که معمولاً پزشکان پس از معاینه و انجام آزمایش های متعدد، اطلاعاتی را از منابع نزدیک همچون پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده می گیرند.

نقش وراثت در بروز مشکل شب ادراری

شب ادراری یک عامل ارثی دارد به طوری که مشخص شده است، احتمال درگیری نوزاد در خانواده‌ای که از پدر و مادر، یک نفر در گذشته با چنین مشکلی دست و پنجه نرم کرده است ۵ تا ۷ برابر بیشتر از سایرین است که این مسئله را مرتبط با ژن های خاص عنوان می‌کنند.

مشکلات هورمونی و شب ادراری کودکان

تولید بیش از حد ادرار و مشکلات هورمونی می تواند منجر به ادرار شبانه غیر ارادی شود به طوری که مشخص شده است در مواردی هورمون ضد ادرار به اندازه کافی ترشح نمی شود که چنین مشکلی را به وجود می آورد البته مکانیسم‌های متعددی در بروز مشکل شب ادراری دخیل هستند و نباید تنها به این دلیل اکتفا کرد.

تبعات ناشی از مشکل شب ادراری

اگرچه مشاهده شواهد شب ادراری بیش از سن  ۶ سالگی آزار دهنده خواهد بود و می تواند کیفیت زندگی کودک و خانواده را تحت تاثیر قرار دهد اما بهتر است خویشتن دار بوده و از شیوه‌های علمی برای بررسی و درمان اقدام کرد.

برخی از افراد با سرزنش و تنبیه، موجب ماندگاری عارضه در فرزندشان می‌شوند علاوه بر آن که می‌تواند بهداشت روان را نیز تحت تاثیر قرار دهد به طوری که کودک در آینده نیز اعتماد به نفس چندانی نداشته باشد و نتواند در موقعیت های مختلفی زندگی همچون آموزش و ازدواج نیز موفق ظاهر شود.

درمان های امروزی شب ادراری معمولا در مواردی استفاده از داروهای اثربخش است که می تواند کودک را با بهبودی شایانی همراه کند.

از شایع‌ترین و مزمن ترین اختلالات دوران کودکی شب ادراری را می توان نام برد که حتی عامل مشکلات بسیاری همچون ناامیدی، احساس گناه و اعتماد به نفس پایین نیز محسوب می‌شود.

برخی از افراد، مشکل شب ادراری را یک تابو در نظر می‌گیرند و تعصبات بسیار نسبت به آن دارند اما به یاد داشته باشید که چنین مشکلی در صورت عدم درمان، می تواند یک وضعیت بغرنج را به وجود آورد بنابراین برای بهبود شرایط جسمی فرزند تان تلاش کنید، حال روش های درمانی موثری می توانند بهبودی زودهنگامی را به وجود بیاورند.

درمان شب ادراری کودکان

زمانی می‌توان به شب ادراری کودکان به عنوان یک معضل جدی نگاه کرد که کودک بیش از ۵ سال داشته باشد اما پزشکان توصیه می کنند تا سن ۶ و ۷ سالگی صبور بود و در صورت مشاهده علائم نگران‌کننده به دنبال استفاده از خدمات درمانی رفت.

خوشبختانه حال گزینه‌های تاثیرگذار بسیاری وجود دارند که می‌تواند کمک کند، کیفیت زندگی کودک و خانواده به روند طبیعی بازگردد.

دارو درمانی

زمانی که پزشک تشخیص دهد علت بروز شب ادراری کودک بر اثر وجود عفونت دستگاه ادراری است، نیاز بوده از آنتی بیوتیک برای رفع این مشکل استفاده کند همچنین داروهای آرام بخش نیز می توانند برای شب ادراری های که مرتبط با عوامل روانشناختی هستند تاثیر مثبت بگذارند.

به یاد داشته باشید که استفاده از داروها همواره به یک شیوه نیست و ممکن است همراه با سایر روش های درمانی تجویز گردند.

استفاده از ساعت زنگ دار

استفاده از ساعت زنگدار به منزله، آموزش غیرمستقیم کودک است تا از این طریق یک خواب با کیفیت را تجربه کند و بتواند مشکل شب ادراری را نیز کمرنگ کند.

مطمئناً زمانی که خواب عمیق می‌شود، بیداری به راحتی میسر نیست اما با استفاده از ساعت زنگ دار، در زمان مشخص کودک بیدار می‌شود که کمک می کند یک چرخه طبیعی شکل گیرد.

دیگر روش های درمانی

شیوه هایی همچون موسیقی درمانی، طب سوزنی یا فیزیوتراپی از جمله تکنیک‌هایی هستند که می توانند بسته به شرایط، خصوصیات فردی و سن برای درمان انتخاب شوند و تاثیرات مثبتی را نیز بر جای بگذارند، بیاد داشته باشید بدون مشورت با پزشک از چنین شیوه‌هایی نباید استفاده کرد.

رژیم غذایی کارآمد

رژیم غذایی مناسبی باید برای کودکان درگیر شب ادراری تجویز شود بنابراین بهتر است، مصرف مایعات بعد از شام کاهش یابد همچنین از مواد غذایی ناسالم نیز پرهیز شود. مواد حاوی کافئین نیز اثر ادرارآور داشته و باید محدود شوند.

روان درمانی

کلاسهای آموزشی روان درمانی به کودکان و خانواده ها کمک می کند تا بتوانند برای پذیرش این مشکل آمادگی روانی داشته باشند و با یک راه حل مشترک شاهد نتیجه گیری سریعتر نیز باشند علاوه بر آنکه عوارض نیز کاهش می یابد.

تاکتیک های درمان شب ادراری وابسته به ماهیت بیماری است بنابراین نمی توان تنها به یک شیوه خاص اشتباه کرد بلکه ترکیبی از دارو درمانی، روان درمانی و فیزیوتراپی تاثیرگذارند.

داروهای مختلفی در حال حاضر توصیه و استفاده می شوند که بسیار مثمرثمر نیز واقع شدند بنابراین نباید به دلیل ترس از عوارض جانبی، روند درمان را با تغییر مواجه کنید‌.

درمان فوری برای کودکان الزامی است؟

شب ادراری از معضلاتی است که ممکن است برخی از خانواده ها چندان آن را جدی نگیرند و به عنوان یک مرحله طبیعی رشد نگاه کنند اما مطمئناً با افزایش سن، می‌تواند پیامدهایی را به دنبال داشته باشد.

در صورت وجود سابقه بیماری‌های مانند دیابت شیرین، دیابت بی مزه، ناهنجاریهای آناتومیک بهتر است هر چه زودتر شب ادراری کودکان را درمان کرد و برای بازبینی چنین شواهدی با پزشک مشورت کرد.

اگر کودک بیش از ۵ سال سن دارد و نتوانسته مهارت خود کنترلی را کسب کند و حتی آموزشات خانواده‌ها نیز کارآمد واقع نشده اند به منزله زنگ خطر جدی است.

مشکل بی اختیاری ادرار طی روز نیز یکی دیگر از زنگ خطر های هشدار دهنده است که خانواده ها می بایست آن را جدی گرفته و برای درمان نیز هرچه زودتر اقداماتی را صورت دهند.

کودکانی که مشکوک به ظرفیت کوچک مثانه هستند و همواره با خروج زیاد ادرار در رخت خواب، روح و روان خود را با فشار مضاعف مواجه می کنند، می بایست با خدمات درمانی کیفیت قابل ملاحظه‌ای در زندگی خویش مشاهده کنند.

در جلسات مشاوره پزشکی، سوالاتی را در موردی سابقه بیماری‌های مختلف، علائم شب ادراری، وضعیت عمومی مطرح میشود.

همچنین معاینه دستگاه تناسلی و انجام آزمایش‌های ادرار کمک می‌کند، پزشک به یک جمع‌بندی درست برسد تا از طریق خدمات درمانی این موضوع را بهبود بخشد.

پرسشنامه های کمک کننده به درمان شب ادراری کودکان

در جلسات مشاوره ای، پزشک برای آن که اطلاعات دقیق تری نسبت به شب ادراری کودک داشته باشند پرسشنامه هایی را در اختیار والدین قرار می دهد، بنابراین نیاز است با پاسخ صحیح، روند درمان را میسر کرد:

 • شروع شب ادراری کودک از چه سنی صورت گرفته است؟
 • بی اختیاری ادرار در طی روز نیز وجود دارد؟
 • حجم ادرار کودک در طی روز در مقایسه با شب تفاوتی دارد؟
 • تکرر ادرار در روز بیشتر است یا شب؟
 • تخلیه مثانه با درد یا مشکلاتی همراه است یا خیر؟
 • یبوست نیز کودک را آزار می‌دهد؟
 • خواب کودک از نظر کیفیت و عمیق بودن چگونه است؟
 • علائم بیش فعالی نیز دیده می شود؟
 • سابقه خانوادگی شب ادراری چگونه است؟
 • چرا نباید مشکل شب ادراری کودکان را دست کم گرفت؟

درمان مشکل شب ادراری در گذشته

به یاد باشید فرزند شما تنها با مشکل شب ادراری دست و پنجه نرم نمی کند بلکه این مشکل شناخته شده از دیرباز تا به کنون، خانواده های زیادی را درگیر کرده است به طوری که در شواهد تاریخی مرتبط به سال ۱۵۵۰ قبل از میلاد نیز برای درمان این مشکل مواردی مطرح شده است و ضعف در عضلات مثانه را عامل اصلی عنوان می‌کردند و پیشنهادات درمانی متمرکز بر استفاده از مغز خرگوش و روده بره و این چنین شیوه هایی بود.

خوشبختانه حال با پیشرفت علم و تکنولوژی، می‌توان شاهده شیوه های نوین درمانی بود که نه تنها قابل دسترس هستند بلکه به روحیه کودک نیز آسیب وارد نمی کنند.

در گذشته درمان های شب ادراری معمولاً به صورت خشن و خاص بودن، شاید تعجب کنید که در آفریقا از خاکستر مخلوط با آب به‌عنوان درمان استفاده می‌شد به طوری که می بایست بر سر کودک ریخته شده و کودک جهت تمسخر عمومی در اطراف روستا می دوید.

این تئوری های خاص در اقوام و ملل مختلف به شکل متنوع به کار می بردند تا سرانجام در قرن نوزدهم استفاده از درمان‌های پزشکی همچون محدودیت مصرف مایعات از رژیم‌های غذایی کارآمد، تمرینات بدنی، استفاده از داروهای پزشکی مورد استقبال قرار گرفت.

در قرن بیستم استفاده از شیوه‌های روانشناسی مورد استقبال قرار گرفت تا بتوانند با کاهش عوامل تاثیرگذار و حفظ آرامش، مشکل شب ادراری کودکان را کاهش دهند، رفته رفته جنبه‌های مختلف شب ادراری برای درمان انتخاب می‌شدند به طوری که در دهه ۱۹۵۰ تمرکز بر جنبه‌های ارثی این مشکل بود و شواهدی نیز از ارثی بودن این عارضه به دست آمد.

همچنین تحقیقات روز به روز ابعاد بیشتری را به دست می‌آوردند به طوری که ناحیه خاصی از ماده ژنتیکی کروموزوم شماره ۱۳ را با مشکل شب ادراری مرتبط می دانند و جنبه ارثی نیز مشخص شد.

البته نتایج تحقیقات علمی محدود به این موارد نیست بلکه حجم زیاد، درد و ظرفیت کم مثانه را نباید از اصلی ترین عوامل مشکل شب ادراری از یاد برد.

بهترین زمان برای مراجعه به پزشک جهت بهبود مشکل شب ادراری

شیوع مشکل شب ادراری در کودکان بالاست به طوری که بسیاری چنین عارضه‌ای را در بازه سنی خاصی داشته اند، زمانی که کودک آموزش در مدرسه را آغاز می کند، عدم درمان مشکل شب بیداری می تواند عارضه های جانبی را به وجود آورد به طوری که تنهایی و گوشه گیری را برگزیند و عملکرد درخشانی در تحصیل نیز مشاهده نکند بنابراین برای حمایت از فرزندتان می توانید درباره این مشکل اطلاعاتی را به اشتراک بگذارید و همچنین اقدامات زودهنگام درمانی را نیز آغاز کنید.

البته باید بدانید که تنبیه چندان مثمر ثمر نیست، استفاده از شیوه های تشویق گونه می‌تواند انگیزه دو چندانی را برای استفاده از راهکارهای موثر درمانی به کودک ببخشد. در موارد زیر حتما با متخصصان مشورت داشته باشید:

 • اگر کودک بیش از ۵ سال سن دارد و همچنان رختخواب خود را خیس میکند.
 • علائم دیگری علاوه بر شب ادراری همچون سوزش، درد و یا تغییر رنگ ادرار نیز دیده شود.
 • مشکل شب ادراری از نظر روانی کودک را با خجالت، ناامیدی و نداشتن اعتماد به نفس مواجه کرده است.
 • کودک با بی اختیاری ادرار در طی روز نیز مواجه شود.
 • یبوست و یا ترشح غیر ارادی مدفوع نیز می تواند نگران کننده باشد.

اقدامات ساده اما تاثیر گذار برای کاهش مشکل شب ادراری کودکان ۵ و ۶ و ۷ ساله

در موارد بسیاری می توان با اقدامات ساده اما تاثیرگذار نیز شاهد کاهش مشکل شب ادراری در  کودکان ۵ و ۶ و ۷ ساله بود، بنابراین توجه به توصیه های زیر کمک کننده است:

 • بهتر است عادت نوشیدن قبل از خواب کاهش یابد و مایعات حاوی کافئین نیز در دسترس کودکان نباشند.
 • کودک باید بیاموزد قبل از خواب به توالت برود تا حجم ادرار کاهش یابد.
 • خود درمانی و استفاده از دارو های شیمیایی بدون مشورت با پزشک میتواند، عوارض جانبی بسیاری را به همراه آورد.
 • فضای منزل می بایست به گونه ای باشد که کودک احساس آرامش داشته باشد و درگیری نیز کاهش یابد.

نقش روانشناس برای درمان شب ادراری

شب ادراری مشکل پیچیده ای است که می بایست با یک متخصص ارولوژی کودکان یا متخصص غدد برای معاینه جلساتی را ترتیب داد. در مواردی ممکن است بیماری های ادراری و غدد درون ریز موجب بروز چنین مشکلاتی شوند.

بیاد داشته باشید اگر چه روان‌شناس به پشتیبانی روحی کمک می‌کند اما نمی‌تواند مشکلات عصبی و هورمونی را تشخیص و درمان کند ولی در پیامدهایی همچون کاهش عزت نفس تاثیر مثبت بر جای میگذارد.

برنامه درمان شب ادراری در کودکان همواره یکسان نیست بلکه بر اساس آسیب‌شناسی های مشخص شده تامین می گردد که ممکن است مبتنی بر دارودرمانی باشد و یا شیوه روان درمانی منتخب گردد.

تاثیر شرایط روحی بر بروز مشکل شب ادراری کودکان

برخلاف باور برخی از افراد مشکل شب ادراری کودکان مشکل پزشکی است اما منشاء روانی ندارد بنابراین می‌توان با شیوه های کارآمد، شاهد بهبودی بالایی بود. حدود ۵۰ میلیون کودک در سراسر جهان با این عارضه دست و پنجه نرم می‌کنند که معمولاً با افزایش سن می توانند مهارت خودکنترلی را کسب کنند.

برخی از خانواده ها چندان توجهی به عارضه شب ادراری فرزندشان ندارند و ممکن است تا رسیدن به بلوغ نیز درمان را به تعویق بیاندازند در حالیکه برخی به دلیل ناهنجاری های جدی در سیستم ادراری تناسلی رختخواب خود را خیس می کنند بنابراین استفاده از شیوه های درمانی بسیار کارآمد خواهد بود.

اگر درمان شب بیداری را به تعویق بیندازید کودکان ممکن است از وضعیت خود شرمسار باشند و علاقه‌ای به مراوده با هم سن و سال نیز نداشته باشند.

درمان های خانگی بدون مشورت با پزشک و متخصصان این حوزه چندان تاثیرگذار نخواهد بود، حتی ممکن است به اتلاف وقت نیز منجر شود بنابراین برای موفقیت و کیفیت بالای زندگی کودک نیاز است هرچه سریعتر درمان را جدی گرفت.

درمان شب ادراری در  کودکان ۵ و ۶ و ۷ ساله

 کودکان ۵ و ۶ و ۷ ساله از نظر درک رشد یافته اند و می توانند بسیاری از معضلات را متوجه شوند بنابراین برای درمان شب ادراری ، میتوان بر همکاری آنها، حساب باز کرد.

در مواردی کودک با توجه به نگرش خاص خانواده از این عارضه همچنان رنج می برد به طوری که علاوه بر ماندگاری با مشکلات دیگری نیز دست و پنجه نرم خواهد کرد.

نمی‌توان به طور دقیق عامل اصلی وجود شب ادراری  کودکان ۵ ساله یا منشاء ایجاد شب ادراری در کودکان ۶ و ۷ ساله را به صورت شفاف بیان کرد. معمولاً پزشکان و متخصصان صلاحیت دارند در این باره نظر دهند بنابراین به جای مشورت با دوست و آشنا که سابقه چندانی ندارند، بهتر است با افراد صاحب نظر مراوده داشت.

بسیاری از کودکان به دلیل رفتار خاص با والدین دچار سرخوردگی، ناراحتی و عذاب وجدان می شوند که علاوه بر تشدید علائم می تواند پیامدهای بسیاری بر آینده شخصی نیز بر جای بگذارد.

بی جهت نیست که همواره تاکید می‌شود، جهت رمزگشایی از ریشه‌های پدیده های خاص دوران کودکی با افراد متخصص مشورت داشت. استرس و اضطراب می تواند بسیار مخرب ظاهر شود به طوری که زندگی آینده نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

بر اساس نتایج تحقیقات مشخص شده است که استفاده از آنتی بیوتیک ها جهت کاهش عفونت دستگاه ادراری می تواند از جمله شیوه‌های درمانی شب ادراری در کودکان ۵ و ۶ و ۷ ساله باشد البته درمان محدود به این نوع روش نیست، بسته به شرایط خدمات، متفاوت هستند. با توجه به آن که کوچکی مثانه عامل بروز این نوع مشکل در برخی از افراد است، همچنین تغییر شیوه خواب نیز می تواند اثربخش باشد.

تاثیر شرایط محل زندگی بر بروز شب ادراری  کودکان ۵ و ۶ و ۷ ساله

 کودکان ۵ و ۶ و ۷ ساله مدت زمان زیادی را در منزل سپری می‌کنند بنابراین نیاز است که شرایط مناسب باشد. باور های منسوخ که کودکان درک کاملی ندارند می تواند احتمال شدت عارضه و ماندگاری را افزایش دهد بنابراین خانواده ها می بایست فضای منزل را به گونه‌ای قرار دهند که تنش و اضطراب کاهش یابد و کودک، راحتی بسیاری را داشته باشد.

شب ادراری در کودکان چندان غیرطبیعی نیست علاوه بر آن که اتفاقاتی همچون طلاق والدین، پرخاش، کتک زدن و تنبیه نیز می‌تواند عامل بروز یا تشدید این معضل باشد.

جمع بندی شب ادراری در  کودکان ۵ و ۶ و ۷ ساله

شب ادراری کودکان ۶ و ۷ ساله معمولاً به دلیل ظرفیت کم مثانه است با توجه به آنکه در این برهه سنی میتوان راحت تر متوجه مشکل شد، آموزش درست و آگاهی بخشیدن به کودک کمک می کند تا برای همراهی انگیزه داشته باشد علاوه بر آن که پیامدهایی همچون نداشتن اعتماد به نفس و کمرویی نیز رها میشود.

بهره گیری از شیوه‌های ساده، مانند استفاده از یک بطری آب و ماژیک، برای آشنایی با عملکرد مثانه مثمر ثمر است، بگونه ای که ظرفیت با ماژیک، تفهیم شود.

متخصصان نیز توصیه می‌کنند کودکان ۶ و ۷ ساله که از شب ادراری رنج می‌برند را به گونه ای تربیت کنید که قادر باشد بدون خجالت این عارضه را بپذیرند و شیوه های مدیریت خود کنترلی را نیز بیاموزند.

اطرافیان نیز مسئولیت سنگینی دارند که می بایست از تحقیر و سرزنش دوری کنند. کاهش مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین و الگوی خواب مناسب می‌تواند بسیار اثربخش باشد به ویژه آنکه فشار کمتری نیز احساس خواهد شد.

نکات موثر بر درمان شب ادراری در کودکان ۶ و ۷ ساله

درمان شب ادراری در کودکان ۶ و ۷ ساله، زمانی میسر خواهد شد که شدت عارضه در زمان طلایی شناخته شود و همچنین از شیوه های کارآمد درمانی بهره گرفته شود.

به یاد داشته باشید شب ادراری تنها جسم کودک را آزار نمی دهد بلکه سلامت روان را نیز به مخاطره می‌اندازد، بنابراین استفاده از مداخلات درمانی بسیار حائز اهمیت است.

درمان خود به خودی برای کودکان درگیر شب ادراری به صورت ۱۵ درصد، در هر سال عنوان می‌شود البته دور از انتظار نیست که برخی در بزرگسالی نیز با این عارضه دست و پنجه نرم كنند.

متاسفانه بسیاری از کودکان به دلیل ضعف در مقابل مشکل شب ادراری، حال چالش های عظیمی را تجربه می کنند که کمترین آن می تواند نشانه ای از نبود اعتماد به نفس باشد به طوری که در زندگی شخصی و اجتماعی عملکرد درخشانی ندارند و حتی حال با معضلاتی همچون نبود تمرکز، بیقراری، پیش‌فعالی، اختلالات روانشناختی نیز درگیر هستند.

سخن آخر

شب ادراری کودکان ۵ و ۶ و ۷ ساله علی‌رغم سن نسبتا پایین می تواند منشا استرس‌ها و ناامیدی فرد باشد، بنابراین می بایست درمان را جدی گرفت تا شاهد مشکلات عاطفی و کمبود اعتماد به نفس نبود. اگرچه ساده به نظر می‌رسد اما می‌تواند آینده شخص را نابود کند به طوری که برای حضور در محافل و دورهمی های گروهی نیز انگیزه نداشته باشد.

مشکل شب ادراری می تواند برای پوست نیز آسیب‌هایی را فراهم کند بنابراین در این دوران از محصولات با کیفیت استفاده کنید، همچنین جنس لباس ها نیز باید به گونه‌ای باشد که آزاردهنده تلقی نگردد.

مشاوره آنلاین

شما می توانید از طریق فرم زیر مشکل کودک خود را با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در با توجه به زمان مقتضی با شما تماس بگیرند.

افزودن دیدگاه جدید