از شایعترین مشکلات گفتاری که کودکان ۳ ساله با آن دست و پنجه نرم می کنند، ناتوانی در بیان درست منظور خویش است به طوری که حتی اطرافیان نزدیک نیز به سختی جملات آنها را درک می کنند. متخصصان گفتار درمانگر می توانند نقش زیادی در کاهش و بهبود مشکلات گفتاری کودکان و حتی درمان آنها ایفا کنند البته راهکار هایی کمک کننده نیز وجود دارد که می توان در منزل انجام داد. 

علائم و شواهد اختلالات گفتار و زبان به شدت متنوع و گسترده هستند که برای درمان قطعی نیاز است آگاهی کاملی از هر یک داشت. 

در این وب سایت نیز برای آشنایی بیشتر شما عزیزان، مقالات تخصصی زیادی تهیه شده است که مطالعه آنها خالی از لطف نیست به همین دلیل در این مطلب به اصطلاحات رایجی که مرتبط با اختلالات گفتاری و گفتار درمانی هستند پرداخته شده تا پیش زمینه لازم را به دست آورید.

اختلال زبان و انواع آن

برخی قادر نیستند اختلالات زبان و اختلالات گفتار را از یکدیگر تشخیص دهند، مشابهت برخی علائم، سبب سردرگمی آن ها شده است به همین دلیل در ادامه اشاره اجمالی به رفتارهای مشهود هر یک می زنیم. 

وجود اختلال زبان در برقراری ارتباط کودکان مبتلا، تاثیر بسیار منفی می گذارد به طوری که حتی قادر نیستند لحن درستی را در بیان کلمات و جملات به کار ببرند و یا در مواردی اگر چه جملات تک به تک با مفهوم هستند اما چینش آن ها به شکل غلطی صورت گرفته است. استفاده از گرامر غلط نیز از دیگر ضعف های ارتباطی این گروه است. 

گروهی دیگر که از اختلال زبان رنج می برند، درک صحبت های دیگران به عنوان یک چالش عظیم بر مسیر آن ها قرار گرفته است به طوری که حتی قادر نیستند با اطرافیان نزدیک نیز رابطه مفیدی داشته باشند. 

کودکانی مبتلا به اختلال زبان، اغلب به شکل مادر زادی با این عارضه متولد می شوند اگرچه عوامل محیطی همچون صدمات مغزی (ضربه مغزی، سکته و یا تومور) نیز در بروز این اختلال تاثیر بسزایی دارند. 

اختلال زبان بیانی و اختلال زبان دریافتی دو گروه اصلی در دسته بندی اختلال زبان محسوب می شوند که خود نیز زیر مجموعه های دیگری را شامل می شوند که اگر مایلید از آنها بیشتر بدانید پیشنهاد می شود سایر مطالب این وب سایت را مطالعه کنید. 

اختلال زبان بیانی

بارز ترین علائم این گروه از کودکان، ناتوانی مشهود بیانی در زمینه انتقال افکار و مفاهیم ذهنی است به طوری که سایرین قادر به درک صحبت های آن ها نیستند. این معضل اغلب به شکل ناخود آگاه بوده و فرد از وجود آن بی اطلاع است.

اختلال زبان دریافتی

وجود این نوع اختلال، چالش های واضحی را در دریافت و درک مکالمه دیگران بروز می دهد. این گروه نه تنها در مدیریت مکالمه ضعف دارند بلکه رابطه خوبی با دیگران به دلیل عدم درک منظور آن ها نیز برقرار نمی کنند.

اختلال گفتار و انواع آن

تلفظ غلط اصوات و کلمات از مهمترین مشکلاتی است که کودکان درگیر اختلالات گفتاری با آن دست و پنجه نرم می کنند. 

تلفظ نادرست حروفی مانند "س، ز، ر، ت و ...." امری رایج است که در بسیاری از کودکان به چشم می خورد اما گذشت زمان معمولا آن را برطرف می کند. 

اگرچه گروهی نیز با افزایش سن، علائم بیشتری از مشکلات گفتاری را نشان می دهند که نیاز به مداخله درمانی پزشک و گفتار درمانگر است.

گروهی از اختلالات گفتاری رایج

  • لکنت زبان: این نوع اختلال گفتاری در بین کودکان شیوع بالاتری دارد که تکرار و مکث در صحبت کردن اگرچه از علائم مشهود و عادی آن است اما مشاهده حرکات تیک مانند غیر ارادی می تواند به عنوان رفتاری نگران کننده مطرح باشد.
  • دیس آرتریا: بروز این اختلال زمانی است که فرد در عصب ها یا عضلات دچار آسیب شود و قادر نیست به مشکل منظم حرف بزند علاوه بر آنکه از لحن بسیار آهسته ای نیز برخوردار است.
  • اختلال نوک زبانی: تعداد افراد درگیر این نوع اختلال در مقایسه با سایرین بیشتر هستند. اگرچه گذشت زمان می تواند علائم آن را بهبود بخشد اما نیاز است که توسط متخصص گفتار درمان نیز ویزیت شوند.
  • آپراکسی: زمانی که در مسیر ارتباطی مغز و عضلات مشکلاتی پدید آید فرد قادر نیست از عضلات برای انتقال مفاهیم مدنظر استفاده کند علی رغم آن که درک درستی از افکار خویش دارد.

چه کودکانی نیاز به دریافت خدمات گفتار درمانی دارند؟

زمانی می توان گفت که یک کودک، مراحل رشد گفتاری را به خوبی طی می کند که شواهد رفتاری متناسب با سن را به نمایش بگذارد. 

کودکان یک ساله همزمان با آشنایی با مهارت زبانی و گفتاری می توانند توانمندی شاخصی در بیان تک کلمات بروز دهند. 

با افزایش سن این مهارت نیز رفته رفته بهتر می شود و کودک می آموزد با استفاده از دایره واژگان جدید تر توجه اطرافیان را جلب کند. معمولا استفاده از جملات دو کلمه ای برای بیان خواسته ها در سن دو سالگی اتفاق می افتد. 

سه سالگی سنی است که کودک با دنیای وسیع تری از واژگان آشنا می شود و توانمندی بیشتری را از این طریق به نمایش می گذارد. 

اگرچه ممکن است برخی دیر تر مهارت گفتاری را بروز دهند و تا حدی نیز طبیعی است اما در صورت وجود اختلال واضح در علائم رشد گفتاری نیاز است که هر چه سریع تر اقدامات درمانی را شروع کرد تا کودک بتواند از بیانی واضح و روان برخوردار شود.

مقالات مرتبط با اختلالات گفتار و گفتار درمانی که توسط تیم کودک سان نوشته شده است همگی دارای تقدم و تاخیری در ارائه مطالب هستند به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر از اختلالات گفتار مقاله گفتار درمانی کودکان + تکنیک ها و بازی های گفتار درمانی را ابتدا به ساکن مطالعه فرمائید.

گفتار درمانی کودک سه ساله

در بعضی کودکان سه سال دیده شده که در موقع صحبت کردن واضح و درست حرف نمی زنند. برای اینکه دیگران متوجه منظور صحبت های کودک شوند، والدین باید آن را معنی نمایند. پیشنهاد می شود در صورت مشاهده این علائم، در بحث درمان کوتاهی نشود. در این مطلب به گفتار درمانی کودک سه سال می پردازیم

خدمات گفتار درمانی برای کدام کودک ضروری است؟

وقتی که یک کودک به سن یک سالگی رسید، آغاز حرف زدن او به شکل تک کلمه ای خواهد بود. با بزرگتر شدن و رسیدن سنش به یک سال و نیم، کلمات بیشتری در گفتار به کار می برد. دو سالگی سنی است که یک کودک می تواند جملات دو کلمه ای را بیان کند. با رشد کودک کلمات و جملاتی که به کار می برد، افزایش می یابد‌.

رشد زبانی کودک در هر سنی با علائمی قابل درک است. والدین حتما باید با توجه به این علائم متوجه شوند که کودک دچار مشکل گفتاری شده است. به طور مثال کودکی که به سن دو سالگی رسیده است ولی حتی نمی تواند تک کلمه نیز بگوید، حتما باید توسط متخصص درمانگر ویزیت گردد.

پرورش زبان کودک سه سال

یک کودک با سن سه سال، از زبان برای رسیدن به هدف های مختلف استفاده می کند. در سه سالگی، کودک بیشتر برای توضیح و اظهار نظر از کلمات بهره می گیرد. (مثلا من یک ماشین آبی دارم).

کودک در این سن قادر است که رابطه بین اشیا را توضیح دهد. حتی می تواند از حروف اضافه همچون کنار، زیر و بالا، برای توضیح مکان ها و اطراف استفاده کند.

در بیان احساسات و حالات منفی نیز توانا می شود. گفته شده که کودکانی که در سن سه سالگی قرار دارد، می توانند در روز ۴۰۰ سوال مختلف بپرسد.

 تعریف یک داستان یا حادثه با استفاده از چندین جمله کنار هم، از دیگر توانایی هایی است که کودک در این سن به آن دست پیدا می کند.

در موارد بسیاری دیده شده کودک در سن سه سالگی، با استفاده از زبان در حد نیاز به توضیح بازی های تخیلی که انجام داده می پردازد. وقتی کودک سه ساله می شود، کلماتی که می تواند استفاده کند به ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ کلمه می رسند.

 او به کلمات در این سن علاقه فراوان دارد. از ۳ تا ۵ جمله در سه سالگی کودک می تواند در گفتار خود به کار ببرد. یک کودک سه سال قادر به پاسخ گویی سوالات ساده بوده و می تواند اسم و فامیل خود را راحتی بیان کند.

در این سن اشکال در تلفظ کلمات دیده می شود. زمانی جای نگرانی است که نیمی از کلماتی که کودک می گوید دیگران متوجه نمی شوند. در این صورت بحث درمان بسیار جدی باید پیگیری شود.

کمک والدین به گفتار درمانی کودک سه سال

پدر و مادر کودک تاثیر زیادی در رشد زبان و گفتار کودک دارند. نقش اطرافیان کودک بر نحوه صحبت کردن او بر کسی پوشیده نیست.

نوع کلمات و گفتاری که دیگران انتخاب می کنند ممکن است باعث الگو گفتاری کودک شوند. برای کمک به ارتقا گفتار کودک والدین می توانند در زمان انجام امور با او حرف بزنند و برای او کتاب های متناسب با سن بخوانند.

همانطور که گفته شد کودک سه ساله عاشق حرف زدن است، والدین با توجه به این نکته می توانند با حوصله و صبر به حرف های کودک گوش دهند. گوش کردن با تمرکز باعث رشد باورها و نگرش های کودک می شود.

راه دیگر این است که حتما درباره موضوعات مختلف از کودک نظر خواهی شود و به پاسخ او توجه کرد. زمانی که والدین به حرف های کودک توجه کنند کودک اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند.

پرسیدن سوال از کودک باعث تقویت مهارت فکر کردن می شود. ابتدا می توان از سوالات کوتاه که پاسخ بله و خیر دارند شروع کرد، سپس سوالاتی پرسید که نیاز به توضیح بیشتری دارند. مثال یک داستان درباره حیوانات برای او بخوانید و از او سوالاتی همچون موارد زیر بپرسید:

  • کدام بخش از داستان را دوست داشتی؟
  • کدام حیوان قوی تری بود؟
  • اگر جای قهرمان داستان بودی چه میکردی؟
  • این سوالات باعث می شود کودک بیشتر حرف بزند.

افزودن دیدگاه جدید

پرسش و پاسخ

آیا اختلال گفتار در کودکان ۳ ساله قابل تشخیص و درمان هست؟
یافتن اختلال گفتار در کودک ۳ ساله به نسبت کودک ۲ ساله، راحت تر و قابل پیگیری تر هست چون کودک در این سن دایره لغات حداقل هزار کلمه ای داشته و می تواند جملات ۳ کلمه ای بسازد اما باز تاکید می کنیم این مقالات فقط برای درک بهتر شما از اختلال گفتاری در کودکان هست، لطفا تشخیص و درمان را به افراد متخصص این امر بسپارید.
آیا با خواندن این مقاله می توانم اختلال گفتاری کودکم رو تشخیص دهم؟
این مقاله با استانداردهای روز علمی جهانی و فیلترهای دقیق موسسه نورولند تهیه شده است، هدف این مقاله فقط شناخت بهتر شما از اختلال در کودکان هست ما اکیدا توصیه می کنیم تشخیص اختلال و انتخاب روش درمان را به گفتار درمان گران با تجربه و حرفه ای این حوزه بسپارید.
آیا امکان مشاوره آنلاین یا تلفنی رایگان وجود دارد؟
بله، اگر پس از مطالعه مقاله مربوطه سوالی در ارتباط با اختلال کودکان دارید می توانید از طریق چت آنلاین در لحظه سوال خود را بپرسید و در کمترین فرصت پاسخ خود را دریافت کنید.
چه موقعی بایستی به گفتار درمان کودک مراجعه کرد؟
برای مثال در کودکان ۳ ساله، داشتن دایره لغات هزار کلمه ای و ساختن جملات ۳ کلمه ای امری بدیهی هست پس اگر کودک شما در مسیر رشد (که در مقاله توضیح داده شده است) تاخیر داشته باشد حتما بایستی با گفتار درمان گر مشورت کنید.
آیا گفتار درمانی بدون دارو امکان پذیر هست؟
همیشه پیشنهاد ما درمان اختلالات بدون دارو هست. زیرا هم ماندگاری بیشتر و هم برگشت پذیری و عوارض کمتری نسبت به بقیه روش های درمانی دارد.