روش های بالا بردن تمرکز در درس خواندن کودکان در خانه یا کلاس درس

مرکز نورولند
بروزرسانی: نوامبر ۲۰۲۱
مدت مطالعه: ۹ دقیقه

دوپامین  و نورآدرنالین که از دوپامین سنتز می‌شود، باعث بالا بردن تمرکز در درس خواندن شده و عملکردهایی مانند انگیزه و هوشیاری را افزایش می دهد. امروزه تاثیر نورآدرنالین که در هنگام استرس ترشح می شود، بر افزایش تمرکز کودکان هنگام درس خواندن، مورد قبول جامعه علمی قرار گرفته است. به همین دلیل سطح معینی از استرس، عنصر ضروری برای موفقیت در درس و امتحان دانش آموزان است.

روش های بالا بردن تمرکز در درس خواندن

اینکه دانش آموز در حین مطالعه، گوش دادن به سخنرانی، آزمون دادن یا سر کلاس درس، دچار مشکل عدم تمرکز شود، به این معنا نیست که حتما به اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) مبتلا می باشد. حتی اگر چنین مشکلی وجود نداشته باشد، دانش آموزان ممکن است گاهی برای تمرکز مشکل پیدا کنند.

کودکانی که نیازهای عاطفی آنها برآورده نمی شود، نه تنها عصبانی و بی قرار هستند، بلکه قادر به تمرکز نیز نمیباشند، در ادامه با برخی از روشهای بالا بردن تمرکز در درس خواندن آشنا میشویم.

در عصر حاضر، شاغل بودن مادر و پدر، و حتی شرکت در کلاس های خصوصی در تعطیلات آخر هفته، ارتباط خانواده و کودک را تقریبا به صفر رسانده است. دلیل اصلی کوتاه بودن مدت توجه کودکان در حین درس خواندن، برآورده نشدن این نیاز عاطفی است. به همین دلیل، خانواده ها باید با فرزندان خود روابط واقع بینانه و طبیعی برقرار کنند که رضایت عاطفی کودک خود را فراهم کنند.

از سوی دیگر، امروزه دستاوردهای بزرگی در آموزش و پرورش از کودکان انتظار می رود. این وضعیت، یک فشارِ انتظاری را در کودک ایجاد می کند و این فشار، باعث حواس پرتی، عدم تمرکز و گاها عدم علاقه دانش آموزان به درس می شود.

تاثیر خانواده در بالا بردن تمرکز در درس خواندن

خانواده ها اغلب بیان می کنند که چه انتظاراتی از فرزندان خود دارند و قصد دارند آنها را به درس خواندن و کار وادار کنند. با این حال، اگرچه چنین رویکردی باعث می شود دانش آموز پشت میز بماند، اما نتیجه منفی اصلی مانندِ حواس پرتی و ناتوانی در درک موضوعات را نیز به همراه دارد.

یکی از دلایل عدم تمرکز دانش آموز این است که خانواده ها به همه چیز منفی نگاه می کنند. به همین دلیل برای خانواده ها مفید است که از انتقاد از سیستم امتحانی، مدارس و کتاب ها دست بردارند و سعی کنند کودک را بر واقعیت های آموزشی متمرکز کنند.

اگر کودک با واقعیت های آموزشی در آرامش باشد، با افزایش انرژی عاطفی او، خود به خود میزان تمرکز او نیز افزایش می یابد.

درمان عدم تمرکز در درس خواندن، با استرس مثبت!

دوپامین  و نورآدرنالین که از دوپامین سنتز می‌شود، باعث بالا بردن تمرکز در درس خواندن شده و عملکردهایی مانند انگیزه و هوشیاری را افزایش می دهد. امروزه تاثیر نورآدرنالین که در هنگام استرس ترشح می شود، بر افزایش تمرکز کودکان هنگام درس خواندن، مورد قبول جامعه علمی قرار گرفته است.

به همین دلیل سطح معینی از استرس، عنصر ضروری برای موفقیت در درس و امتحان دانش آموزان است.

دانش آموز باید کمی از موفق نشدن بترسد و نور آدرنالین ترشح کند تا توجه و تمرکزش بیشتر شود. نورآدرنالین همچنین به دانش آموز یک عملکرد و قدرت اضافی می دهد، مانند قدرتِ به چالش کشیدن سوالات!

به همین دلیل به والدین توصیه می کنیم که برای از بین بردن استرس مفیدِ فرزندان خود تلاش نکنند. چرا که یکی از روش های بالا بردن تمرکز دانش آموزان در کلاس درس و ایجاد حس رقابتی بین کودک و هم کلاسی های او می باشد.

اما سوال اینجاست که چگونه استرس مضر را از استرس مفید تشخیص دهیم؟

اگر کودک علائم فیزیکی مانند تعریق بیش از حد دست، درد معده و استفراغ داشته باشد، این نشان دهنده آن است که او استرس منفی را تجربه می کند و باید فورا با یک متخصص مشورت شود.

افسردگی و اضطراب شدید، تمرکز را از بین میبرد!

دانش‌آموزان به دلیل انتظار موفقیت در امتحانات؛ تحریک‌پذیری، بی‌قراری، کج خلقی، بیش فعالی و مشکلات عدم تمرکز، ناشی از اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کنند.

ترس از شکست، بی خوابی، ناامنی، افکار و رفتارهای وسواسی، در دانش آموزانِ مبتلا به اختلالات اضطرابی دیده می شود.

در چنین شرایطی، کودکان اغلب ترس های غیر واقعی دارند و فکر می کنند مورد بی مهری واقع شده اند و این مسئله می تواند علت علاقه نداشتن به درس از سوی آنها باشد.

این دانش آموزان نمی توانند تکالیف خود را انجام دهند زیرا نمی توانند تمرکز کنند و بنابراین اضطراب شدیدی را تجربه می کنند.

آنها با طرد مدرسه، معلم و دایره دوستان خود، از آنها فاصله می گیرند.

این در حالی است که ارتباط مثبت، تمرکز کودک را افزایش می دهد.

در مواجهه با نگرش منفی کودک یا کاهش موفقیت در مسیر او، موضع گیری منفی نسبت به او، همیشه انتقاد کردن از او، عصبانی شدن، توجه و تمرکز کودک را کاملا مختل می سازد.

در کودکانی که مشکل عدم تمرکز دارند، قبل از هر چیز باید رفتارهایی را آشکار کرد که باعث اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس آنها شود.

از آنجایی که کودک مورد قدردانی قرار می گیرد و هر از گاهی جوایز معنی داری دریافت می کند، احساس می کند که دوستش دارند و خود را ارزشمند می بیند. این منجر به افزایش چشمگیرِ دقت و تمرکز او می شود.

با افزایش تمرکز کودک، موفقیت های درسی او افزایش می یابد و با افزایش موفقیت در درس، اعتماد به نفس افزایش می یابد.

فراموش نکنید که رویکردهای طردکننده یا بیش از حد تنبیه کننده در رفتارهای انضباطی والدین، کاهش تمرکز را در کودک تسریع می کند.

ورزش کردن تمرکز را افزایش می دهد!

نقش تنفس و ورزش در افزایش تمرکز، مسئله ای کاملا پذیرفته شده است.

از نظر علمی ثابت شده است که هم ورزش و هم تنفس منظم و صحیح بر گردش خون در مغز تاثیر مثبت میگذارد و باعث بالا بردن تمرکز در درس خواندن می شود.

اولیای گرامی، دانش آموزان عزیز، بی شک مشکلِ نداشتنِ تمرکز نیز مانند هر مشکل دیگری، با پرداختن به آن و یافتن راه های مناسب و موثر، قابل حل است.

برخی از روش های بالا بردن تمرکز در درس خواندن

  •  آموزش مغز
  • بازی های ویدیویی انجام دهید.
  • به ساعات خواب خود توجه کنید.
  • حتما ورزش کنید.
  •  زمانی را در طبیعت بگذرانید.
  • به موسیقی گوش دهید.
  • رژیم غذایی خود را تغییر دهید.
  • کافئین مصرف کنید.
  • مکمل های ویتامینی را امتحان کنید.
  •  از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرید.
مشاوره آنلاین

شما می توانید از طریق فرم زیر مشکل کودک خود را با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در با توجه به زمان مقتضی با شما تماس بگیرند.

افزودن دیدگاه جدید