همه چیز درباره نشانه ها و درمان عدم تمرکز در کودکان

مرکز نورولند
بروزرسانی: دسامبر ۲۰۲۱
مدت مطالعه: ۹ دقیقه

جلب توجه و تمرکز کودکان کار آسانی نیست و به نظر می رسد که بسیاری از والدین با آن مشکل دارند. این موضوع ممکن است نگران کننده به نظر برسد. برخی از والدین نیز ممکن است نگران این باشند که آیا مشکلی در فرزندانشان وجود دارد یا خیر. اما مطمئن باشید مشکلات تمرکز مانند بسیار رایج است. نقص توجه و تمرکز در کودکان نیز، یکی از مشکلات برخی از کودکان است که ما را بر آن می‌دارد که به درمان عدم تمرکز در کودکان توجه بیشتری داشته و آن را سرلوحه مطالعات خود قرار دهیم. ادامه مطلب را بخوانید تا متوجه شوید که مشکلات تمرکز در کودکان چیست و چگونه می توانید به تمرکز کودک خود کمک کنید.

راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید از طریق آنها اختلال توجه و تمرکز در کودکان را درمان کنید و تمرکز آنها را افزایش دهید.

مشکلات تمرکز در کودکان چیست؟

اگر کودک شما برای مدت زمان طولانی نمی‌تواند روی چیزی تمرکز کند، ممکن است از مشکلات تمرکز رنج ببرد. این عدم تمرکز را می توان در مطالعات و فعالیت های دیگر او نیز مشاهده کرد.

چگونه بفهمیم کودک شما تمرکز ندارد؟

مواردی که ممکن است در صورت داشتن مشکل تمرکز در کودک خود متوجه شوید عبارتند از:

 • خیلی راحت حواسش پرت می شود.
 • بی قرار است.
 • وسایلش را گم می‌کند.
 • نمی تواند دستورالعمل ها را دنبال کند.
 • با تکلیف مدرسه مشکل دارد.
 • بد خلق، تحریک پذیر یا پرخاشگر است.

چه چیزی مانع درمان عدم تمرکز در کودکان می شود؟

در اینجا به مواردی می‌پردازیم که ممکن است باعث مشکل تمرکز در کودک شود:

وظایف دشوار

درصورتی‌که وظایف فرزند شما برایش بسیار سخت یا چالش برانگیز باشد، نمی تواند به خوبی روی آنها تمرکز کند. کارهای بزرگ را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید که برای فرزندتان ساده تر به نظر می رسند و مطمئن شوید که مناسب سن او هستند.

به کودک خود توجه کافی داشته باشید.

درمان عدم تمرکز در کودکان برای رفتار منفی روشی رایج برای کودکان است که توجه والدین خود را جلب کنند. انجام ندادن تکالیف و عدم تمرکز اغلب راهی برای جلب توجه آنهاست. آنچه می توانید در این مورد آن انجام دهید.

هر روز زمان با کیفیتی را با کودک خود بگذرانید. این امر باعث کاهش نشانه های عدم تمرکز در کودکان می‌شود و زمانی که می‌خواهید در کارهای مدرسه یا سایر فعالیت‌ها به آنها کمک کنید، تمرکز خود را کمتر از دست می‌دهند.

رژیم غذایی اهمیت دارد.

تغذیه نامناسب و حذف صبحانه می تواند علت عدم تمرکز در کودکان باشد. آنچه شما می توانید در این زمینه انجام دهید.

 یک رژیم غذایی متعادل را به صورت روزانه برای آنها  در نظر بگیرید که صبحانه به‌عنوان یک وعده غذایی در آن جای بگیرد. 

خواب ناکافی

بهترین حالت برای کودکان این است که حداقل هشت تا دوازده ساعت در شب بخوابند. کسانی خواب کافی را دریافت نمی کنند، طبیعتاً نمی توانند به خوبی روی کارهایشان تمرکز کنند. خواب کافی و مناسب کودک از اصول اولیه و مهم جهت درمان عدم تمرکز در کودکان است. اطمینان حاصل کنید که کودک شما روال خواب خوبی دارد و اجازه ندهید شب ها تا دیروقت بیدار بماند. 

مشکلات شخصی

داشتن مشکلاتی که کودک را آزار می دهد به طور طبیعی ممکن است موجب نقص توجه و تمرکز در کودکان شود. اگر در خانه مشکلی وجود داشته باشد، کودک شما به احتمال زیاد مزاحم کودک شما است و تمرکز بر فعالیت های منظم خود را دشوار می بیند.اگر مشکلی در خانه وجود دارد، سعی کنید آن را از کودک خود دور نگه دارید، زیرا ممکن است تأثیر بسیار مخربی برای او داشته باشد.

فقدان انگیزه یا علاقه کافی

وقتی بچه ها به چیزی علاقه مند نباشند، در تمرکز روی آن مشکل خواهند داشت. اغلب، عدم علاقه یا انگیزه بر کودکانی که پیشرفته تر هستند تأثیر می گذارد.راهی برای حفظ انگیزه و علاقه فرزندتان به موضوع مورد نظر پیدا کنید. این کار می‌تواند برای درمان عدم تمرکز در کودکان نیز بسیار مفید باشد. اگر خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید، با یک متخصص مشورت کنید.

ورزش نکردن

اگر کودک شما به‌قدر کافی تمرین بدنی نداشته باشد، کودک شما احتمالاً تنبل و بی حال می شود و قدرت تمرکز او نیز کاهش می یابد.

تلویزیون را خاموش کنید، گوشی های هوشمند را زمین بگذارید و از کامپیوتر خارج شوید. فرزندتان را بیرون ببرید؛ با هم دوچرخه سواری کنید، به بازی بپردازید یا پیاده‌روی کنید. ورزش بدنی بخصوص برای درمان  عدم تمرکز در کودکان بسیار مهم است.

مشکلات سازمان‌دهی

اگر کودک شما فضای شلوغ یا دفترچه نامرتبی دارد، این موضوع می تواند باعث شود که او به‌جای اینکه آنچه که آموزش داده می شود توجه کند، زمان بیشتری را صرف جستجوی مطالب مناسب می‌کند. به فرزندتان کمک کنید تا کیف مدرسه اش را مرتب کند. به کودک خود نظم را بیاموزید زیرا آموزش و ایجاد نظم می‌تواند برای درمان عدم تمرکز در کودکان بسیار مفید باشد.

 مشکلات یادگیری

مشکلات یادگیری مانند ADD، نارساخوانی یا ADHD ممکن است به‌علت ناتوانی در تمرکز باشد. برای تشخیص دقیق با یک متخصص مشورت کنید و در صورت وجود عدم تمرکز در مطالعه و اختلال در یادگیری، در مورد اینکه چگونه بهتر پیش بروید، راهنمایی بخواهید. پرداختن به مسائلی که می تواند تأثیر زیادی بر تمرکز کودک شما داشته باشد، بسیار کمک خواهد کرد. اصلاح مسائل تمرکز نه تنها به او در به درمان عدم تمرکز در درس خواندن کمک می‌کند، بلکه در طول زندگی بزرگسالی‌اش نیز یاری‌دهنده است، به‌ویژه زمانی که به پیدا کردن یک شغل بهتر مربوط می‌شود.

راه های افزایش تمرکز و یادگیری

کاری را که می‌خواهید انجام دهید، شروع کنید: هر چه شروع یک کار را بیشتر به تعویق بیندازید، تمرکز روی آن دشوارتر می شود. این بدان معنا نیست که فرزند شما باید همه کارها را یکجا انجام دهد. برای سهولت در شروع، سعی کنید وظایف را به چند قسمت تقسیم کنید. نکته مهم این است که شروع را به تاخیر نیندازید.

در یک زمان خاص، یک یا نهایتا دو تکلیف برای کودکتان مشخص کنید: سعی کنید کودک خود را با مسیرهای بیش از حد به طور همزمان به زحمت نیندازید. برای از بین بردن نقص توجه و تمرکز در کودکان لازم است بیش از حد به کودک خود فشار نیاوریم و شرایط راحت تری را برای تمرکز و یادگیری آنها بوجود بیاوریم.

یک تایمر تنظیم کنید: دانستن محدودیتی برای مدت زمانی که آنها باید متمرکز بمانند، می‌تواند برای بالا بردن تمرکز در کودکان مؤثر باشد. یک تایمر برای مدت زمانی که با کودک خود بازی می‌کنید مؤثر است. زمانی که کودکتان در تمرکز بهتر می شود، می توانید مدت زمان را کم کم افزایش دهید.

به پیشرفت های کوچک فرزندتان توجه کنید: به فرزندتان بگویید که می تواند مهارت های تمرکز بهتری داشته باشد. به یاد داشته باشید که در فرایند درمان  عدم تمرکز در کودکان ، علاوه بر چالش‌ها در مورد نقاط قوت فرزندتان نیز صحبت کنید. وقتی بچه‌ها می‌دانند در چه مهارت‌هایی خوب عمل می‌کنند، اعتماد به نفس آنها بیشتر می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند که در شرایط سخت انگیزه خود را حفظ کنند.

درمان عدم تمرکز در درس خواندن

 

مشکلات توجه و تمرکز در کودکان در سن مدرسه بسیار رایج است.  این کودکان ممکن است در حال رویا پردازی باشند یا در خانه یا کلاس به بیرون از پنجره خیره شوند، به دلیل عدم تمرکز در مطالعه ، قادر به تکمیل کار خود نباشند و با یادگیری خود مشکل داشته باشند.

اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید فرزندتان به اندازه کافی می خوابد. بیشتر کودکان دبستانی هنوز به ۱۰ تا ۱۱ ساعت خواب نیاز دارند. بهتر است بین ساعت ۷ بعد از ظهر تا ۹ شب به رختخواب بروند.

در مرحله بعد، یک رژیم غذایی خوب و مغذی برای کودک خود فراهم کنید.  با فرزندتان در مورد اینکه چقدر وقت صرف رایانه یا تبلت می کند صحبت کنید. برای کودکان مدرسه‌ای، تماشای صفحه نمایش بیش از دو ساعت در روز توصیه نمی‌شود. 

چند راهبرد وجود دارد که می توانید با معلم صحبت کنید تا به بهبود بیماری عدم تمرکز در کودکان در کلاس درس کمک کند:

 • آنها را جلوی کلاس بنشینید.
 • آنها را کنار دانش آموز ساکتی بنشینید که حواسشان را پرت نمی کند.
 • قبل از اینکه دستور داده شود با کودک تماس چشمی خوبی برقرار کنید و دستورالعمل ها را کوتاه نگه دارید. 
 • از کودک بخواهید مهارتی را به کلاس نشان دهد که آن را به خوبی انجام می دهد - عزت نفس او را تقویت کند! برای درمان عدم تمرکز در کودکان این مورد مهم را فراموش نکنید.
 • به کودک زمان بیشتری بدهید تا کارش را تمام کند و اگر مشکل دارد از میزان تکالیفش بکاهید.
 • زمانی که کودک خوب و بی سر و صدا کار می کند، او را تشویق کنید.

ایجاد عزت نفس و پرورش مهارت های اجتماعی مثبت برای درمان نقص توجه و تمرکز در کودکان و کودکانی که تمرکز و یادگیری کافی در مدرسه ندارند، بسیار مهم است. این موضوع می تواند به جلوگیری از منزوی شدن بچه ها از همسالان خود یا تمایل آنها برای یادگیری و یا دوست یابی کمک کند.

علائم کمبود توجه و تمرکز در کودکان 

یکی از مشخصه های ADHD رفتار بی قرار است. به همین دلیل زمانی که از کودکان مبتلا به ADHD  خواسته می شود برای مدت طولانی بی حرکت بنشینند، به طور مرتب تکان می خورند .

برای رهاسازی این انرژی ناشی از بی قراری، کودکان مبتلا به ADHD نیاز به ورزش فراوان دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که فعال ماندن نه تنها به کودکان مبتلا به ADHD اجازه می‌دهد انرژی اضافی خود را رها کنند، بلکه می‌تواند به بهبود مشکلاتی مانند: نقص توجه و تمرکز در کودکان، عدم تمرکز در صحبت، تکانشگری و مهارت های اجتماعی ضعیف، منجر شود.

کارشناسان بهداشت توصیه می کنند که بچه ها حداقل ۶۰ دقیقه ورزش متوسط تا شدید هر روز داشته باشند. نحوه انجام این ورزش - دوچرخه سواری، شنا، بازی فوتبال، رقصیدن - واقعاً مهم نیست.

شواهدی وجود دارد که بیرون رفتن و گذراندن وقت در طبیعت می تواند برخی از کودکان مبتلا به ADHD را آرام کند. در یک مطالعه، تنها ۲۰ دقیقه پیاده روی در پارک به کودکان مبتلا به ADHD کمک کرد تا بهتر تمرکز کنند.

تمرین تمرکز برای کودکان بیش فعال

یکی از زمینه هایی که کودکان مبتلا به ADHD در آن مشکل خاصی دارند، عملکرد اجرایی است. این مجموعه ای از مهارت های حل مسئله است که ما برای برنامه ریزی و سازماندهی استفاده می کنیم.

فقدان این مهارت‌ها باعث می‌شود که کودک ADHD شما به سختی به یاد بیاورد که تکالیف خود را تمام کند یا ناهار خود را با خود به هنگام رفتن به مدرسه بیاورد. ورزش ممکن است عملکرد اجرایی را در کودکان مبتلا به ADHD بهبود بخشد. و عوامل عدم تمرکز در کودکان را کاهش دهد.

در مطالعات، بچه‌هایی که ورزش می‌کردند کمتر به دلیل رفتارهای مخرب مانند صحبت کردن، صدا زدن، ضربه زدن، حرکت نامناسب و امتناع از شرکت در فعالیت‌ها دچار مشکل می‌شدند. 

به‌طور کلی می‌توانیم تا حد زیادی  تغذیه مناسب و کافی، خواب کافی، ورزش و تفریح را به‌عنوان  داروی افزایش تمرکز در کودکان در نظر بگیریم.

علت بی حوصلگی و عدم تمرکز

به گفته کارشناسان برای کمک به تمرکز، ابتدا باید شناسایی کنید که چه چیزی شما را از مسیر خارج می کند. در اینجا شش عامل متداول مخرب تمرکز و درمان عدم تمرکز در کودکان است؛ و کارهایی که می توانید در مورد آنها انجام دهید آورده شده است.

چند وظیفه ای

کسانی که چند کار را باهم انجام می‌دهند، ممکن است احساس کنند کارهای بیشتری انجام می‌دهند، اما معمولا برای انجام چند کار در یک زمان، زمان بیشتری از تمرکز کردن روی یک چیز، نیاز است. محققان دریافتند که افراد هنگام جابجایی بین وظایف زمان خود را از دست می دهند.

بی‌حوصلگی

کارهای کسل کننده می توانند توانایی شما را برای تمرکز کاهش دهند و شما را در برابر حواس پرتی آسیب پذیرتر کنند. نکته‌ای که لوگان بیان می‌کند این است که: برای انجام کار در مدت زمان مشخص، به خودتان جوایز کمی بدهید، مانند یک قهوه یا یک میان وعده مورد علاقه. استفاده از این روش در مواردی مانند عدم تمرکز در مطالعه نیز بسیار خوب جواب می‌دهد. 

لوگان می‌گوید: «زمانی که یکی از همکارانم مجبور شد یک پیشنهاد کمک مالی پیچیده را بررسی کند، هر بار که خواندن یک صفحه را تمام می‌کرد، به خودش یک کشمش با روکش شکلاتی پاداش می‌داد. به‌همین ترتیب برای درمان عدم تمرکز در کودکان می‌توان از این تکنیک بهره ببرید و پس از انجام تکالیف کوچک، با کمی میوه، کشمش با روکش شکلاتی یا تنقلات مفید از آنها پذیرایی کنید.

همچنین خوب است که برای استراحت برنامه ریزی کنید - مثلاً ۱۰ دقیقه پیاده روی در خارج از خانه داشته باشید - تا اینکه فرصتی برای شارژ مجدد داشته باشید. بی حوصلگی یکی از مواردی است که انجام چند کار ممکن است به نفع شما باشد. پالادینو می‌گوید: «زمانی که در حال انجام کار کسل‌کننده‌ای هستید که تحت تأثیر آن خسته می‌شوید، انجام چند کار اغلب کمکی است. 

عوارض جانبی دارو و سایر مسائل پزشکی

اگر مشکلات تمرکز توانایی شما را برای عملکرد در محل کار یا خانه  مختل می کند، و یا اگر متوجه یک علامت فیزیکی مانند افزایش وزن یا بی خوابی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. تمرکز ضعیف می تواند ناشی از شرایطی مانند ADHD، آپنه خواب، افسردگی، کم خونی یا بیماری تیروئید باشد. برخی از داروها، مانند داروهایی که برای درمان افسردگی، صرع، یا عفونت های آنفولانزا (آنفولانزا) استفاده می شوند، ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی، مشکلات تمرکز ایجاد کنند.

منابع:

مشاوره آنلاین

شما می توانید از طریق فرم زیر مشکل کودک خود را با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در با توجه به زمان مقتضی با شما تماس بگیرند.

افزودن دیدگاه جدید