تاثیر سیاهدانه بر لکنت زبان کودکان چگونه است؟

مرکز نورولند
بروزرسانی: ژانویه ۲۰۲۲
مدت مطالعه: ۹ دقیقه

لکنت زبان یکی از اختلالات گفتاری است که در آن فرد قادر به حفظ پیوستگی کلام خود در حین ادای کلمات نیست. در واقع قفل شدن زبان فرد مبتلا بر روی یک هجا خاص منجر به تکرار بیش از اندازه آن هجا می شود.

علت رخ دادن این مشکل همچنان ناشناخته است اما با بهره بردن از شیوه های مختلف درمان از جمله گفتار درمانی می توان اقدام به درمان این اختلال کرد. استفاده از طب سنتی نیز می تواند روند درمان لکنت زبان را سرعت ببخشد.

خواص درمانی سیاهدانه

سیاهدانه دانه ای سیاه، کوچک و تلخ است که به عنوان ادویه در بسیاری از غذاها و ترشیجات ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دانه سیاه و ارزشمند دارای خاصیت ضد باکتریایی است. همچنین غنی بودن سیاهدانه از مواد معدنی و ویتامین های مختلف منجر به موثر بودن آن در درمان دیابت، بیماری ‌های قلبی و عروقی، کم خونی و میگرن شده است.

علاوه بر این می توان این دانه را برای برطرف کردن مسمومیت های خونی، تقویت پوست و مو، درمان لکنت زبان و .... مورد استفاده قرار داد. لازم به ذکر است افرادی که به دنبال لاغری هستند نیز می توانند به استفاده از این گیاه روی آورند زیرا علاوه بر لاغری به جبران کمبود ویتامین های بدن آنها کمک می کند. 

سیاهدانه چگونه می تواند به درمان لکنت زبان کمک کند؟

بسیاری از کارشناسان طب سنتی معتقد هستند که سردی زبان با شل شدن ماهیچه های آن همراه است. به همین دلیل در اثر سردی زبان احتمال رخ دادن لکنت زبان وجود دارد. در این صورت بهتر است مواد غذایی مصرفی از حالت سرد به گرم تغییر کند. سیاهدانه از جمله دانه هایی است که طبع گرم دارد به همین دلیل مصرف آن می تواند به درمان لکنت زبان کمک کند.

باید به این نکته توجه کرد که در بسیاری از مواقع ممکن است گرمی سر علت لکنت زبان باشد پس بهتر است قبل از هر اقدام خودسرانه ای با کارشناسان طب سنتی مشورت صورت گیرد. سیاهدانه را برای درمان لکنت زبان به روش های گوناگونی مورد استفاده قرار می دهند که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • ترکیب کردن سیاهدانه با عاقرقرحا از جمله ترکیبات موثر در درمان لکنت زبان است. برای این منظور می توان از ترکیب برابر پودر سیاهدانه با عاقرقرحا استفاده کرد. 
  • استفاده از ترکیب پودر سیاهدانه با عسل می تواند به درمان لکنت زبان کمک کند. مصرف روزانه این ترکیب در حالت ناشتا به اندازه یک قاشق مرباخوری مفید واقع می شود. بهتر است که ترکیب مذکور سریع آماده شود زیرا قرارگیری طولانی مدت پودر این دانه در مجاورت هوا چندان مفید نیست. 

سیاهدانه به واسطه خواص درمانی بسیاری که دارد همواره مورد توجه طب سنتی قرار داشته است. این دانه ارزشمند به بهبود لکنت زبان و سرعت بخشیدن به روند درمان آن کمک شایانی می کند. اما استفاده از آن به معنای نادیده گرفتن درمان های پزشکی نیست. همچنین مصرف زیاد از حد و یا خودسرانه هیچ داروی شیمیایی و گیاهی توصیه نمی شود. 

مشاوره آنلاین

شما می توانید از طریق فرم زیر مشکل کودک خود را با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در با توجه به زمان مقتضی با شما تماس بگیرند.

افزودن دیدگاه جدید