تاثیر زعفران بر لکنت زبان در کودکان چگونه است؟

مرکز نورولند
بروزرسانی: ژانویه ۲۰۲۲
مدت مطالعه: ۹ دقیقه

کلام اصلی ترین فاکتور برقراری تعاملات اجتماعی است. برخی از افراد به علت ابتلا به اختلالات گفتاری نمی توانند ریتم جملات را حفظ و یا کلمات را به درستی ادا کنند. لکنت زبان از جمله اختلالات گفتاری است که در آن یک هجا بیش از حالت طبیعی کشیده و یا تکرار می شود. این شیوه گفتار برای افراد مبتلا، مشکلات متعددی را به همراه دارد.

علت رخ دادن این اختلال هنوز مشخص نیست اما شیوه های درمان مختلفی برای آن پیشنهاد شده است که مهمترین آنها گفتار درمانی است. در کنار گفتار درمانی (که نوعی درمان پزشکی به حساب می آید) برخی از درمان های سنتی نیز استفاده می کنند. از نظر علمی اثرگذاری شیوه های درمان پیشنهادی در طب سنتی به اثبات نرسیده است اما می توان استفاده از آنها را بلامانع دانست.

آشنایی با خواص درمانی زعفران

زعفران به واسطه رنگ زیبا و طعم دلنشینی که دارد به یکی از افزودنی های پرکاربرد تبدیل شده است. از نظر طبع شناسی زعفران در دسته مواد غذایی گرم قرار دارد. به همین دلیل انتخاب مناسبی برای تغییر طبع بدن از حالت سرد به گرم است. ویتامین سی موجود در زعفران به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک بسیاری می کند به همین دلیل از آن برای تقویت بدن استفاده می شود.

علاوه بر مورد ذکر شده مصرف زعفران به ترمیم زخم، رشد عضله، تنظیم فشار خون، بهبود گردش خون، لکنت زبان و .... کمک بسیاری می کند. همچنین مصرف زعفران باعث افزایش احساس شادابی و کاهش افسردگی می شود. زعفران داروی مناسبی برای تسکین درد و مبارزه با پوکی استخوان است. لازم به ذکر است مصرف زعفران توسط بانوان باردار ممکن است منجر به سقط جنین شود. در نهایت باید گفت استفاده از داروهای شیمیایی و سنتی تنها باید تحت نظر کارشناسان و متخصصان این حوزه صورت گیرد و مصرف خودسرانه آنها به هیچ عنوان توصیه نمی شود. 

اثر زعفران بر لکنت زبان

همانگونه که گفته شد درمان های در نظر گرفته شده در طب سنتی پایه علمی ندارند اما از آنجایی که مواد غذایی پیشنهادی آنها فاقد عوارض جانبی است استفاده از آنها بلامانع است. طب سنتی معتقد است که ریشه لکنت زبان به سردی بیش از اندازه زبان و یا گرمی سر برمی گردد. اگر علت به گرمی سر مرتبط باشد مصرف زعفران انتخاب مناسبی نیست.

اما اگر لکنت زبان در اثر سردی زبان به وجود آمده باشد مصرف زعفران می تواند مفید واقع شود. سردی زبان با شل شدن ماهیچه های زبان همراه است به همین دلیل زبان نمی تواند به خوبی در دهان برای ادای کلمات گردش پیدا کند. بنابراین استفاده از زعفران می تواند به روند گفتار درمانی سرعت ببخشد و یا کمک کننده باشد.

لازم به ذکر است استفاده از زعفران به معنای نادیده گرفتن گفتار درمانی نیست زیرا گفتار درمانی اصلی ترین راه درمان اختلال لکنت زبان است و از نظر بار مالی نیز کمترین فشار را به فرد مبتلا وارد می کند. در نهایت باید گفت توجه و درک شرایط فرد مبتلا می تواند میزان استرس ناشی از این بیماری را کاهش دهد. 

مشاوره آنلاین

شما می توانید از طریق فرم زیر مشکل کودک خود را با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در با توجه به زمان مقتضی با شما تماس بگیرند.

افزودن دیدگاه جدید