تاثیر آب انار بر لکنت زبان کودکان چگونه است؟

مرکز نورولند
بروزرسانی: ژانویه ۲۰۲۲
مدت مطالعه: ۹ دقیقه

بروز هرگونه مشکلی در حرف زدن را اختلال گفتاری می گویند. اختلال گفتاری شامل طیف وسیعی از مشکلات گفتاری می شود که شایع ترین آنها لکنت زبان است. افراد مبتلا به این اختلال قادر به صحبت کردن پیوسته نیستند زیرا تکرار یک هجا  توسط آنها مانع از ادای درست کلمه می شود.

با توجه به اینکه موفقیت در دنیای امروز در گرو قدرت بیان قوی است، درمان این اختلال باید با سرعت آغاز شود زیرا گذر زمان مشکل را حادتر و روند درمان را مشکل تر می کند. درمان های مختلفی برای این اختلال وجود دارد که مهمترین و موثرترین آنها گفتار درمانی است.

برخی از افراد در کنار گفتار درمانی، از درمان های سنتی نیز استفاده می کنند.  اگرچه تاثیرگذاری این درمان ها هنوز به اثبات نرسیده است اما استفاده از آنها خالی از لطف نیست. از این رو این مقاله به بررسی اثر آب انار بر درمان لکنت زبان پرداخته است.

آب انار چه خواصی دارد

انار میوه درختی بسیار لذیذ است که در فصل پاییز ثمر می دهد. این میوه بهشتی فواید و اثرات درمانی بسیاری دارد. انار مملو از انواع آنتی اکسیدان، پتاسیم و ویتامین سی است. از این رو استفاده از آن می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و مانع از بروز بسیاری از بیماری ها شود.

علاوه بر این مصرف روزانه انار شانس ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان ها، اسهال، چربی خون، مشکلات تیروئیدی و ... را کاهش می دهد. همچنین مصرف این میوه می تواند به کاهش وزن و حفظ سلامت دهان و دندان نیز کمک کند. 

درمان لکنت زبان با آب انار

لکنت زبان در بسیاری از مواقع ریشه ژنتیکی دارد و می توان آن را اختلالی ارثی دانست. در برخی از افراد هم ممکن است این اختلال در اثر عوامل محیطی مانند شوک، ترس و ... ایجاد شده باشد. اما کارشناسان طب سنتی ریشه بسیاری از بیماری ها را در تغییرات طبع بدن می دانند.

از این رو آنها معتقدند که لکنت زبان نیز ریشه در سردی بیش از اندازه زبان و یا گرمی بیش از اندازه سر دارد. بنابراین آنها با ایجاد تغییر در رژیم غذایی اقدام به درمان این اختلال می کنند. آب انار به واسطه طبع معتدلی که دارد ( نه طبع آن سرد است دارد و نه گرم) دارویی موثر برای درمان لکنت زبان به شمار می آید. 

کارشناسان طب سنتی بر مصرف روزانه آب انار تاکید دارند و توصیه می کنند برای درمان لکنت زبان کودکان تا قبل از دوسالگی به آنها روزی یک قاشق آب انار داده شود. همچنین این درمان برای بزرگسالان با روزی یک لیوان آب انار رخ می دهد. لازم به ذکر است دستورات طب سنتی زمانی اثرگذار است که  از آنها به عنوان درمان کمکی استفاده شود.

در نهایت باید گفت  لکنت زبان تنها با گفتار درمانی مداوا می شود. در طول گفتار درمانی فرد مبتلا یاد می گیرد که چگونه کلمات را بدون گیر افتادن در هجایی خاص بیان کنند. اگرچه این شیوه درمانی زمان بر است اما اثرگذاری آن غیر قابل انکار است. همچنین از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه است.

مشاوره آنلاین

شما می توانید از طریق فرم زیر مشکل کودک خود را با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در با توجه به زمان مقتضی با شما تماس بگیرند.

افزودن دیدگاه جدید