تمرین تمرکز و درمان اختلال نقص توجه و تمرکز در کودکان با چند روش ساده

مرکز نورولند
بروزرسانی: نوامبر ۲۰۲۱
مدت مطالعه: ۹ دقیقه

از مشکلات عدیده ای که ممکن است والدین در رابطه با فرزندان خود با آن مواجه شوند، عدم تمرکز یا عدم تمرکز در انجام وظایفی است که از آنها خواسته می شود و در این صورت والدین نقش مهمی در کمک به کودک خود برای استفاده ذهنی و فکری ایفا می کنند. برجسته‌ترین نشانه‌های اختلال توجه و تمرکز در کودکان،  ممکن است بیش‌فعالی، حواس‌پرتی و همچنین عدم توجه کافی به کسانی باشد که با او صحبت می کنند. نکته مهم این است که قبل از مشورت با متخصص برچسب بیش‌فعالی به کودک خود نزنید و از داروی افزایش تمرکز در کودکان بدون تجویز متخصص استفاده نکنید.

عدم تمرکز در صحبت، عدم تمرکز در مطالعه، وسواس فکری و عدم تمرکز در کودکان را جدی بگیرید.

راه های افزایش تمرکز و یادگیری

کار خود را شروع کنید. هر چه شروع یک کار را بیشتر به تعویق بیندازید، تمرکز روی آن دشوارتر می شود. این بدان معنا نیست که فرزند شما باید همه کارها را یکجا انجام دهد. برای سهولت در شروع، سعی کنید وظایف را به چند قسمت تقسیم کنید. نکته مهم این است که شروع را به تاخیر نیندازید.

در یک زمان خاص، یک یا نهایتا دو تکلیف برای کودکتان مشخص کنید. سعی کنید کودک خود را با مسیرهای بیش از حد به طور همزمان به زحمت نیاندازید. برای از بین بردن نقص توجه و تمرکز در کودکان لازم است بیشاز حد به کودک خود فشار نیاوریم و شرایط راحت تری را برای تمرکز و یادگیری آنها بوجود بیاوریم.

یک تایمر تنظیم کنید. دانستن محدودیتی برای مدت زمانی که آنها باید متمرکز بمانند، می‌تواند برای بالا بردن تمرکز در کودکان مؤثر باشد. یک تایمر برای مدت زمانی که با کودک خود بازی می‌کنید مؤثر است. زمانی که کودکتان در تمرکز بهتر می شود، می توانید مدت زمان را کم کم افزایش دهید.

 به پیشرفت های کوچک فرزندتان توجه کنید.  به فرزندتان بگویید که می تواند مهارت های تمرکز بهتری داشته باشد. به یاد داشته باشید که علاوه بر چالش‌ها در مورد نقاط قوت فرزندتان نیز صحبت کنید. وقتی بچه‌ها می‌دانند در چه مهارت‌هایی خوب عمل می‌کنند، اعتماد به نفس آنها بیشتر می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند که در شرایط سخت انگیزه خود را حفظ کنند.

درمان عدم تمرکز در درس خواندن. مشکلات توجه و تمرکز در کودکان در سن مدرسه بسیار رایج است.  این کودکان ممکن است در حال رویاپردازی باشند یا در خانه یا کلاس به بیرون از پنجره خیره شوند، به دلیل عدم تمرکز در مطالعه ، قادر به تکمیل کار خود نباشند و با یادگیری خود مشکل داشته باشند.

برای درمان بیماری عدم تمرکز در کودکان اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید فرزندتان به اندازه کافی می خوابد. بیشتر کودکان دبستانی هنوز به ۱۰ تا ۱۱ ساعت خواب نیاز دارند. بهتر است بین ساعت ۷ بعد از ظهر تا ۹ شب به رختخواب بروند و بین ۶ تا ۸ صبح بیدار می شوند. پس از سن ۱۲ سالگی، ۸ تا ۹ ساعت خواب کافی به‌نظر می‌رسد، اما اغلب نوجوانان به خواب بیشتری نیاز دارند!

در مرحله بعد، یک رژیم غذایی خوب و مغذی برای کودک خود فراهم کنید.  با فرزندتان در مورد اینکه چقدر وقت صرف رایانه یا تبلت می کند صحبت کنید. برای کودکان مدرسه‌ای، تماشای صفحه نمایش بیش از دو ساعت در روز توصیه نمی‌شود. اگر فرزند شما بزرگتر باشد و از کامپیوتر زیاد برای انجام تکالیف استفاده کند، سخت است. اگر چنین است، آن را به دقت کنترل کنید و مطمئن شوید که فرزندتان بازی های ویدیویی انجام نمی دهد یا از رسانه های اجتماعی بیش از حد استفاده نمی کند. 

چند راهبرد وجود دارد که می توانید با معلم صحبت کنید تا به بهبود توجه و تمرکز فرزندتان در کلاس کمک کند:

  • آنها را جلوی کلاس بنشینید.
  • آنها را کنار دانش آموز ساکتی بنشینید که حواسشان را پرت نمی کند.
  • قبل از اینکه دستور داده شود با کودک تماس چشمی خوبی برقرار کنید و دستورالعمل ها را کوتاه نگه دارید. می توان از کودک درخواست کرد که در صورت مفید بودن، کلمات کلیدی را بنویسد تا حافظه او را تحریک کند.
  • از کودک بخواهید مهارتی را به کلاس نشان دهد که آن را به خوبی انجام می دهد - عزت نفس او را تقویت کند!
  • به کودک زمان بیشتری بدهید تا کارش را تمام کند و اگر مشکل دارد از میزان تکالیفش بکاهید.
  • زمانی که کودک خوب و بی سر و صدا کار می کند، او را تشویق کنید.

ایجاد عزت نفس و پرورش مهارت های اجتماعی مثبت برای درمان نقص توجه و تمرکز در کودکان

و کودکانی که تمرکز و یادگیری کافی در مدرسه ندارند، بسیار مهم است. این موضوع می تواند به جلوگیری از منزوی شدن بچه ها از همسالان خود یا تمایل آنها برای یادگیری و یا دوست یابی کمک کند.

علائم کمبود توجه و تمرکز در کودکان 

یکی از مشخصه های ADHD رفتار بی قرار است. به همین دلیل زمانی که از کودکان مبتلا به ADHD  خواسته می شود برای مدت طولانی بی حرکت بنشینند، به طور مرتب تکان می خورند .

برای رهاسازی این انرژی ناشی از بی قراری، کودکان مبتلا به ADHD نیاز به ورزش فراوان دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که فعال ماندن نه تنها به کودکان مبتلا به ADHD اجازه می‌دهد انرژی اضافی خود را رها کنند، بلکه می‌تواند به بهبود مشکلاتی مانند: نقص توجه و تمرکز در کودکان، تکانشگری و مهارت های اجتماعی ضعیف، منجر شود.

کارشناسان بهداشت توصیه می کنند که بچه ها حداقل ۶۰ دقیقه ورزش متوسط تا شدید هر روز داشته باشند. نحوه انجام این ورزش - دوچرخه سواری، شنا، بازی فوتبال، رقصیدن - واقعاً مهم نیست.

 شواهدی وجود دارد که بیرون رفتن و گذراندن وقت در طبیعت می تواند برخی از کودکان مبتلا به ADHD را آرام کند. در یک مطالعه، تنها ۲۰ دقیقه پیاده روی در پارک به کودکان مبتلا به ADHD کمک کرد تا بهتر تمرکز کنند.

تمرین تمرکز برای کودکان بیش فعال

یکی از زمینه هایی که کودکان مبتلا به ADHD در آن مشکل خاصی دارند، عملکرد اجرایی است. این مجموعه ای از مهارت های حل مسئله است که ما برای برنامه ریزی و سازماندهی استفاده می کنیم.

فقدان این مهارت‌ها باعث می‌شود که کودک ADHD شما به سختی به یاد بیاورد که تکالیف خود را تمام کند یا ناهار خود را با خود به هنگام رفتن به مدرسه بیاورد. ورزش ممکن است عملکرد اجرایی را در کودکان مبتلا به ADHD بهبود بخشد. و عوامل عدم تمرکز در کودکان را کاهش دهد.

در مطالعات، بچه‌هایی که ورزش می‌کردند کمتر به دلیل رفتارهای مخرب مانند صحبت کردن، صدا زدن، ضربه زدن، حرکت نامناسب و امتناع از شرکت در فعالیت‌ها دچار مشکل می‌شدند.

علت بی حوصلگی و عدم تمرکز

به گفته کارشناسان برای کمک به تمرکز، ابتدا باید شناسایی کنید که چه چیزی شما را از مسیر خارج می کند. در اینجا شش عامل متداول مخرب تمرکز و کارهایی که می توانید در مورد آنها انجام دهید آورده شده است.

چند وظیفه ای

کسانی که چند کار را باهم انجام می‌دهند، ممکن است احساس کنند کارهای بیشتری انجام می‌دهند، اما معمولا برای انجام چند کار در یک زمان، زمان بیشتری از تمرکز کردن روی یک چیز ، نیاز است. روانشناس، دکتر لوسی جو پالادینو، نویسنده کتاب «منطقه تمرکز خود را بیابید: یک  طرح جدید مؤثر برای شکست حواس پرتی و بار اضافی.

ما زمان جابجایی بین وظایف را از دست می دهیم. در مطالعه ای که در مجله روانشناسی تجربی: "ادراک و عملکرد انسان" منتشر شد، محققان دانشگاه میشیگان و اداره هوانوردی فدرال تست هایی را انجام دادند که در آن افراد باید مسائل ریاضی را حل می کردند یا اشیاء هندسی را طبقه بندی می کردند. محققان دریافتند که افراد هنگام جابجایی بین وظایف زمان خود را از دست می دهند. و زمانی که وظایف پیچیده‌تر یا ناآشنا بودند، زمان بیشتری برای تغییر وظایف صرف می‌شد.

بی‌حوصلگی

کارهای کسل کننده می توانند توانایی شما را برای تمرکز کاهش دهند و شما را در برابر حواس پرتی آسیب پذیرتر کنند. دکتر گوردون لوگان، استاد روانشناسی در دانشگاه واندربیلت در نشویل، تن می گوید: «وقتی حوصله ات سر می رود، تقریباً هر چیز دیگری می تواند جذاب تر از کاری باشد که انجام می دهی».

نکته‌ای که لوگان بیان می‌کند این است که: برای انجام کار در مدت زمان مشخص، به خودتان جوایز کمی بدهید، مانند یک قهوه یا یک میان وعده مورد علاقه. استفاده از این روش در مواردی مانند عدم تمرکز در مطالعه نیز بسیار خوب جواب می‌دهد. 

لوگان می‌گوید: «زمانی که یکی از همکارانم مجبور شد یک پیشنهاد کمک مالی پیچیده را بررسی کند، هر بار که خواندن یک صفحه را تمام می‌کرد، به خودش یک کشمش با روکش شکلاتی پاداش می‌داد.

همچنین خوب است که برای استراحت برنامه ریزی کنید - مثلاً ۱۰ دقیقه پیاده روی در خارج از خانه داشته باشید - تا اینکه فرصتی برای شارژ مجدد داشته باشید.

بی حوصلگی یکی از مواردی است که انجام چند کار ممکن است به نفع شما باشد. پالادینو می‌گوید: «زمانی که در حال انجام کار کسل‌کننده‌ای هستید که تحت تأثیر آن خسته می‌شوید، انجام چند کار اغلب کمکی است. به عنوان مثال، اگر تمرکز بر شستن ظروف یا ثبت رسیدتان  برایتان سخت است، گوش دادن به رادیو یا پیامک دادن همزمان به دوستتان ممکن است انگیزه شما را حفظ کند.

حواس پرتی های ذهنی

وقتی نگران پول هستید، سعی می‌کنید به خاطر بیاورید که آیا ویتامین‌هایتان را مصرف کرده‌اید یا خیر، و صحبتی را در ذهنتان تکرار می‌کنید که طبق برنامه پیش نرفته است، سخت است که آرام بگیرید و روی پروژه‌ای که می‌خواهید تکمیل کنید متمرکز بمانید.

یکی از راه‌های رها کردن وسواس فکری و عدم تمرکز و این  افکار آزاردهنده، نوشتن سریع آنهاست. به عنوان مثال مواردی را به لیست کارهای خود اضافه کنید. اگر در مورد مشکل خاصی استرس دارید، زمانی را پیدا کنید تا در مورد آن با فردی که به آن اعتماد دارید صحبت کنید. 

وقفه های الکترونیکی

کیگان می‌گوید: "به راحتی می‌توان با چک کردن دائم ایمیل‌های خود، به حواس‌پرتی خود کمک کرد". اگر می‌خواهید تمرکز کنید، هر بار که «ایمیل دارید» را می‌شنوید، می‌توانید رشته افکار خود را از دست بدهید. اغلب احساس می کنیم که باید به محض دریافت ایمیل، متن، پیام فوری یا پست صوتی پاسخ دهیم. اما پالادینو پیشنهاد می‌کند چند خط بکشید تا اجازه ندهید فناوری شما را کنترل کند. زمانی که بتوانید بدون وقفه الکترونیکی روی کار خود تمرکز کنید، زمان‌های خاصی  را مشخص کنید. سعی کنید ایمیل خود را هر روز در ساعات مشخصی چک کنید و بقیه زمان ها برنامه ایمیل خود را ببندید. 

خستگی

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که از دست دادن خواب باعث اختلال در توجه، حافظه کوتاه مدت و سایر عملکردهای ذهنی می شود. بایم می گوید: «وقتی کم خواب هستید، توجه شما از بین می رود. نیاز به خواب متفاوت است، اما بیشتر بزرگسالان با هفت تا نه ساعت خواب شبانه بهترین کار را انجام می دهند. حداقل هفت ساعت خوابیدن به بهبود تمرکز شما در طول روز کمک زیادی می کند.

عوارض جانبی دارو و سایر مسائل پزشکی

اگر مشکلات تمرکز توانایی شما را برای عملکرد در محل کار یا خانه  مختل می کند، و یا اگر متوجه یک علامت فیزیکی مانند افزایش وزن یا بی خوابی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. تمرکز ضعیف می تواند ناشی از شرایطی مانند ADHD، آپنه خواب، افسردگی، کم خونی یا بیماری تیروئید باشد. برخی از داروها، مانند داروهایی که برای درمان افسردگی، صرع، یا عفونت های آنفولانزا (آنفولانزا) استفاده می شوند، ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی، مشکلات تمرکز ایجاد کنند.

مشاوره آنلاین

شما می توانید از طریق فرم زیر مشکل کودک خود را با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در با توجه به زمان مقتضی با شما تماس بگیرند.

افزودن دیدگاه جدید